Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wybielanie zębów – fakty i mity

Uśmiechnięta kobieta
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Piękny i śnieżnobiały uśmiech sprawia, że wyglądamy młodziej i czujemy się bardziej pewni siebie, a co za tym idzie – mamy ochotę często się śmiać i jesteśmy postrzegani jako sympatyczni ludzie. Widząc hollywoodzkie filmy lub przeglądając gazety widzimy idealnie białe zęby, o których marzy każdy z nas. Z tego względu, coraz popularniejsze oraz bardziej dostępne stało się wybielanie zębów. Jest to dziś najczęściej wykonywany zabieg w stomatologii estetycznej. Na ten temat powstało już wiele faktów i mitów, które zostaną omówione poniżej.

Wybielanie zębów jest szkodliwe

Nie jest to prawda. Zabieg ten wykonuje się już od kilkudziesięciu lat i jeśli dokonuje go profesjonalny dentysta, to jest on w pełni bezpieczny. Jednak najpierw trzeba umówić się na wizytę, gdzie stomatolog sprawdzi stan naszych zębów, określi ich odcień oraz pokaże jaką biel można uzyskać. Wymogiem muszą być zdrowe zęby. Jeśli są chore np. na próchnicę, to trzeba je poddać leczeniu.

Domowe sposoby wybielania zębów nie są równie skuteczne jak zabieg u dentysty

Faktycznie, domowe sposoby nie należą do skutecznych i długotrwałych. Mogą też okazać się niebezpieczne. Zęby staną się jedynie trochę jaśniejsze przez kilka tygodni, ale pozostaną na nich plamy oraz przebarwienia. Najszybszy i najskuteczniejszy jest profesjonalny zabieg wykonany w gabinecie dentystycznym. Efekty możemy zauważyć już po 30-60 minutach, bowiem właśnie tyle trwa wybielanie zębów u stomatologa.

Domowe wybielanie jest w pełni bezpiecznie

Uśmiechnięta kobieta

Jest to mit. Samodzielne podejmowanie się tego zabiegu w domu może mieć zły wpływ na nasze zęby. Istnieje ryzyko, że staną się one nadwrażliwe lub wystąpi podrażnienie bądź poparzenie dziąseł. Nieumiejętna aplikacja preparatu lub złe stężenie wyrządzą nam więcej krzywdy, niż pożytku. Domowe sposoby mogą również nie zagwarantować wymarzonej przez nas bieli. Co więcej, musimy wiedzieć, że inaczej wybielamy zęby u osoby młodej i u osoby starszej oraz inaczej zęby żywe i martwe, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem. Trzeba mieć na uwadze, że nasze zęby pod wpływem czasu zmieniają się. Kupując preparaty nie możemy być pewni, czy są one dla nas przeznaczone. Nie warto też nabywać takich artykułów przez Internet, gdyż istnieje szansa, że nie dostaniemy oryginalnego produktu. Absolutnie nie należy wybielać zębów solą kuchenną, gdyż to tylko podrażni dziąsła. Dodatkowo może to uszkodzić szkliwo i sprawi, że w buzi powstanie kwaśny odczyn. Nasze zęby osłabi także soda oczyszczona oraz sok z cytryny. Powinniśmy w ogóle nie próbować takich metod. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów u dentysty, to mamy gwarancję, że jesteśmy cały czas pod czujną opieką specjalisty.

Wybielanie zębów u dentysty daje natychmiastowe rezultaty

Tak, jeżeli zdecydujemy się na wybielanie metodą przy użyciu lampy, która polega na starannym usunięciu przebarwień na zębach. Wykorzystuje się tu aktywny tlen. Metoda trwa 30-60 minut i jest w pełni bezpieczna. Już jedna wizyta sprawia, że nasze zęby stają się śnieżnobiałe. Efekt utrzymuje się od minimum kilku miesięcy aż do kilku lat. Jest to uzależnione w dużym stopniu od naszej diety i stylu życia (np. utrzymywanie higieny jamy ustnej). Natomiast, gdy wybierzemy metodę nakładkową, to biel zauważymy po dwóch tygodniach. Stomatolog wykonuje wtedy dla nas specjalnie dopasowaną szynę, na którą aplikujemy żel. Taką nakładkę nosimy nie więcej niż 8 godzin w ciągu doby (można ją zakładać na czas snu).

Wybielanie zębów jest bolesne

U niektórych pacjentów zabieg może spowodować czasową nadwrażliwość zębów. Z tego powodu zaleca się używanie past dla zębów nadwrażliwych na dwa tygodnie przed wybielaniem oraz stosowanie jej również po zabiegu. W przypadku wybielania lampą (jeśli wystąpi nadwrażliwość), może ona trwać dobę. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na nakładki, to nadwrażliwość może trwać do dwóch tygodni. Nie jest to groźne dla naszych zębów i dziąseł.

Po wybielaniu zębów konieczna jest specjalna dieta

Jest to prawda. Powinniśmy się przygotować, że po wybielaniu zębów należy trzymać się tzw. „białej diety”. Polega ona na tym, że przez minimum jeden dzień zalecane jest jedzenie wyłącznie białych i bezbarwnych produktów. Można jeść między innymi: kefir, biały ser, ryż, makaron. Kolorowe pokarmy i napoje bardzo łatwo mogłyby spowodować, że do tkanek zęba przenikną barwniki. Natomiast osoby palące powinny przez najbliższy czas zapomnieć o papierosach. Trzeba też pamiętać, by stosować pasty z większą ilością fluoru.

Utrzymanie bieli zębów nie zależy od nas

Para z obrazem

Nie jest to prawda. To jak długo będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem warunkuje w dużej mierze nasz styl życia. Czynniki takie jak: zła dieta (np. picie dużej ilości kawy, herbaty, coli), palenie papierosów czy nieodpowiednia higiena jamy ustnej powodują, że szybciej będziemy musieli powtórzyć zabieg.

Można wybielić zęby raz na zawsze

To mit. Nie można raz na całe życie wybielić zębów, ale można tę czynność powtarzać. Częstość powtórzeń zależy od wybranej przez nas metody. Jeśli będzie to pasta wybielająca, to można używać jej 2-3 razy w ciągu dnia. Na rezultaty jednak trzeba czekać długo i mogą one nie być dla nas satysfakcjonujące. Inną i bardziej skuteczną metodą są paski wybielające. Stosuje się je codziennie przez 20 minut (nie dłużej niż miesiąc), a efekty widoczne są najczęściej po dwóch tygodniach. Inaczej sprawa wygląda po wybieleniu zębów lampą u dentysty. Biel utrzymuje się od około pół roku do nawet dwóch lat. Jest to najszybsza i najskuteczniejsza metoda.

Kobiety w ciąży oraz karmiące nie mogą wybielać zębów

W związku z możliwością uszkodzenia płodu, nie są prowadzone badania nad szkodliwością tego zabiegu w czasie ciąży ani też podczas okresu karmienia piersią. Nie jest to coś niezbędnego dla naszego zdrowia, więc najlepiej i najbezpieczniej jest poczekać do momentu, kiedy dziecko zacznie pić z butelki. Dopiero wtedy można zdecydować się na wybielanie zębów.