Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Szczoteczka do zębów - na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wybór szczoteczki do zębów bywa bagatelizowany i niejednokrotnie dokonując zakupu kierujemy się jedynie jej walorami estetycznymi. Tymczasem od wyboru szczoteczki może w dużej mierze zależeć stan naszego uzębienia.

Szczoteczka do zębów – tradycyjna, elektryczna czy soniczna - jaką wybrać?

Planując zakup szczoteczki do zębów, należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę stan swoich dziąseł oraz uzębienia. Warto zatem umówić się na konsultację dentystyczną ze specjalistą, który pomoże nam wybrać skuteczne narzędzie o odpowiednich parametrach. Stomatolog oceni bowiem stan naszych zębów oraz przyzębia i na tej podstawie ustali adekwatny rodzaj szczoteczki. Dobrze dobrana szczoteczka będzie w stanie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków, nie podrażni naszych dziąseł i pomoże nam zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Aktualnie na rynku możemy spotkać trzy podstawowe rodzaje szczoteczek do zębów: tradycyjne (manualne), elektryczne i soniczne. Warto pamiętać, że poszczególne rodzaje i modele szczoteczek – różnią się nie tylko wyglądem ale także skutecznością.

Szczoteczka tradycyjna

Mycie Zębów u DzieciPierwszym ze wspomnianych typów są tradycyjne szczoteczki do zębów (tzw. szczoteczki manualne), które stanowią wciąż podstawowy i najpowszechniejszy rodzaj szczoteczek. Szczoteczki manualne można podzielić na szczoteczki zwykłe (pęczkowe i wielopęczkowe) oraz specjalistyczne (np. pooperacyjne czy ortodontyczne).

Budowa szczoteczek manualnych jest z pozoru bardzo prosta – szczoteczki manualne nie wymagają żadnego źródła zasilania i zasadniczo składają się jedynie z takich elementów jak: główka z włóknami, szyjka i rączka. Czyszczenie zębów szczoteczką tradycyjną odbywa się za sprawą wykonywania odpowiednich ruchów ręki. W sklepach dostępne są szczoteczki o różnym stopniu twardości i średnicy włosia oraz liczbie włókien. Biorąc pod uwagę twardość włosia, możemy wyróżnić szczoteczki o miękkim, średnim i twardym włosiu. Zaleca się aby osoby mające delikatne, krwawiące dziąsła oraz odsłaniające się szyjki zębowe korzystały ze szczoteczki o włosiu miękkim, która nie podrażnia wrażliwych dziąseł. Natomiast twarda szczoteczka bardzo dobrze usuwa resztki jedzenia i zaleca się jej stosowanie palaczom oraz osobom o zdrowych dziąsłach.

Szczoteczka elektryczna

Kolejnym rodzajem są szczoteczki elektryczne, których podstawową właściwością jest dokładne usuwanie płytki bakteryjnej z zębów. Nowoczesne szczoteczki elektryczne poza systemem ruchów oscylacyjnych są dodatkowo wyposażone w technologię 3D, co oznacza, że poza obrotami w prawo i lewo są w stanie wykonywać także ruchy w górę i w dół.

Stosując szczoteczkę elektryczną możemy na początku odczuwać nieprzyjemne mrowienie, do którego z czasem możemy się przyzwyczaić. Korzystając na co dzień ze szczoteczki elektrycznej, należy jednak zachować pewną dozę ostrożności, gdyż jej nieprawidłowe ustawienie lub przyłożenie w nieodpowiednim miejscu, może spowodować nieoczekiwane uszkodzenie dziąsła. W porównaniu do szczoteczki tradycyjnej, zakup dobrej szczoteczki elektrycznej wiąże się z niemałym wydatkiem, jednak regularna wymiana głowic pozwoli nam korzystać ze szczoteczki elektrycznej nawet przez kilka lat.

Wśród niezliczonych zalet elektrycznych szczoteczek do zębów często wymienia się skrócenie całkowitego czasu szczotkowania zębów oraz fakt, że szczoteczki te są w stanie dokładniej niż szczoteczki tradycyjne usuwać płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczki soniczne należą do grona szczoteczek elektrycznych i są przeznaczone między innymi dla osób, które borykają się z krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania zębów. Szczoteczka soniczna to bardzo zaawansowany typ szczoteczki, który w swej pracy wykorzystuje działanie ultradźwięków, dzięki czemu szczotkowanie charakteryzuje duża precyzja czyszczenia. Generowane przez szczoteczkę fale dźwiękowe, rozchodzą się w ślinie oraz wodzie, która znajduje się w jamie ustnej, tworząc liczne bąbelki, docierające następnie nawet do trudno dostępnych miejsc.

Warto dobrze przemyśleć swój wybór szczoteczki do zębów i pamiętać, że codzienne mycie zębów oraz dobór odpowiedniej szczoteczki to jedynie połowa sukcesu. Szczotkowanie zębów zawsze należy łączyć z regularnymi wizytami u dentysty oraz specjalistycznymi badaniami kontrolnymi stanu naszej jamy ustnej.