Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zapalenie dziąseł – objawy i przyczyny

Zapalenie dziąseł
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zapalenie dziąseł to najczęściej występujące schorzenie dotykające tkanki okołozębowe. Choroba dotyczy w szczególności ludzi młodych. Zapalenie dziąseł to pierwszy etap choroby zapalnej przyzębia, przez co jest najłatwiejsze do wyleczenia. Sprawdź, jakie są przyczyny oraz objawy tego schorzenia w niniejszym artykule.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna dziąseł. Wywołują ją toksyny, które produkowane są przez bakterie tworzące się na powierzchniach zębów. Schorzenie to dotyka bardzo wiele osób, a nieleczone może prowadzić do poważniejszego w skutkach zapalenia przyzębia, czyli paradontozy, której nie można lekceważyć, gdyż prowadzi do wypadania zębów.

Jak rozpoznać chore dziąsło?

Chore dziąsło charakteryzuje się tym, że krwawi i nie ma bladoróżowego, różowego bądź jasnoczerwonego koloru, jak w przypadku zdrowych dziąseł. Dziąsło chore jest jaskrawoczerwone, ciemnoczerwone lub sine. Zdarza się, że chore dziąsła zmieniają swój dotychczasowy kształt i wyglądają na napięte i szkliste.

Zapalenie dziąseł - przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł (mającą swoje źródło w braku odpowiedniej higieny) jest gromadząca się na zębach płytka nazębna. Nieusuwana ulega mineralizacji, po czym zamienia się w kamień nazębny, który usunąć jest w stanie jedynie dentysta. Kamień nazębny gromadzi się przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej. W konsekwencji bakterie rozmnażają się i powodują miejscowe zapalenie dziąsła, które usytuowane jest obok zęba, a nawet i całego łuku zębowego.

Wystąpienie zapalenia dziąseł może być również związane ze zmianą gospodarki hormonalnej, czyli podczas:

 • okresu dojrzewania
 • menopauzy
 • ciąży
 • menstruacji
 • brania doustnych środków antykoncepcyjnych

Zapalenie dziąseł może być także związane z mechanicznymi uszkodzeniami dziąseł, czyli m.in. przez jedzenie twardych produktów spożywczych czy zbyt mocne naciskanie na zęby podczas ich szczotkowania.

Zapalanie może wynikać też z różnych chorób ogólnoustrojowych (czasami pacjent może nawet nie wiedzieć o ich istnieniu). Taką chorobą może być np. białaczka, anoreksja, cukrzyca i bulimia. Najwięcej szkód niesie za sobą bulimia, gdyż częste wymioty oznaczają zbyt dużą ilością kwasu w jamie ustnej, co z kolei skutkuje wytrawieniem błony śluzowej. Dziąsła są przez to słabsze, przekrwione oraz obrzęknięte.

Również różne leki mogą powodować zapalenie dziąseł. Są to leki, które podaje się na padaczkę czy problemy z układem krążenia. Także w przypadku braku niektórych witamin dziąsła mogą stać się słabsze i krwawić – są to przede wszystkim witaminy B i C.

Do zapalenia dziąseł może przyczyniać się również bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy) czy nieprawidłowo założone plomby.

Zapalenie dziąseł – objawy

Do typowych objawów zapalenia dziąseł można zaliczyć:

 • krwawienie z dziąseł (np. podczas mycia zębów czy gryzienia twardych pokarmów)
 • zaczerwienienie
 • obrzęk, rozpulchnienie dziąseł
 • gromadzenie się w nadmiernych ilościach kamienia nazębnego
 • afta 
 • nieświeży oddech
 • świąd
 • ból
 • niesmak w ustach
 • szyjki zębowe są nadwrażliwe na ciepło i zimno
 • stopniowe odsłanianie się linii dziąseł – zęby wydają się wówczas dłuższe

Ból dziąseł a mycie zębów

W przypadku bolących i zaczerwienionych dziąseł niechętnie idziemy umyć zęby, gdyż wiąże się to z dużym dyskomfortem. Jak więc myć zęby, gdy bolą nas dziąsła? Na pewno nie możemy zaprzestać szczotkowania zębów i myśleć, że jeżeli przestaniemy je myć przez jakiś czas, to one się zagoją i nie będą boleć. Wyrządzimy sobie tym więcej szkody niż pożytku. Co zatem zrobić? Najlepiej sięgnąć po szczoteczkę z miękkim włosiem, a zęby myć techniką wymiatającą przynajmniej 2x dziennie. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni. Nie wolno zapominać też o nitkowaniu zębów i płukaniu ich płynami do jamy ustnej – można sięgnąć po te antyseptyczne i przeciwzapalne.

Czy aparaty ortodontyczne i protezy przyczyniają się do zapalenia dziąseł?

Warto podkreślić, że noszenie aparatu ortodontycznego i protezy nie powoduje zapalenia dziąseł. Spór na ten temat trwa zarówno wśród stomatologów, jak i pacjentów – jedni uważają, że jest to szkodliwe, a inni nie. Z najnowszych badań wynika, że noszenie protezy lub aparatu nie przyczynia się do choroby, ale tylko w przypadku, gdy pacjenci starannie czyszczą zarówno swoje zęby stałe, jak i te sztuczne lub aparat. Ważny jest tu odpowiedni dobór szczoteczki do zębów, stosowanie płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej.

Schorzenia dziąseł są bardzo niebezpieczne dla naszych zębów. Najczęstszym powodem ich powstawania jest nieprawidłowa i niedostateczna higiena jamy ustnej. Wpływ jednak mogą mieć również geny lub różne choroby ogólnoustrojowe. Zapalenie dziąseł jest stosunkowo łatwe do wyleczenia, dlatego warto jest je całkowicie wyleczyć, by nie dopuścić do rozwoju paradontozy.