Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zdrowe dziąsła - ważny element zdrowia zębów i jamy ustnej!

higiena jamy ustnej
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Różowe i mocno przylegające do zębów, niekrwawiące dziąsła, świadczą o doskonałej ich kondycji. I w sferze marzeń pozostają u wielu osób. Dlaczego w sferze marzeń? Bowiem zdrowe dziąsła to zdrowe zęby, a lekarze alarmują, że niemalże 90% społeczeństwa polskiego cierpi na przeróżne, mniejsze lub większe, dolegliwości związane właśnie z dziąsłami.

Czym są dziąsła i za co odpowiadają?

Dziąsła to silnie unaczyniona tkanka, która otacza wyrostek zębodołowy i jest z nim zrośnięta. Równocześnie dziąsła silnie przylegają do zębiny i wypełniają przestrzeń pomiędzy zębami. Wyróżniamy dziąsła górne oraz dolne, które mają powierzchnię wargową bądź policzkową. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie zębów oraz obrastanie kości szczęki. Dlatego też tak niezmiernie ważnym jest utrzymywanie ich w doskonałym stanie. Mocne, stabilne i zdrowe dziąsła gwarantują, bowiem, mocne zęby.

Choroby dziąseł, w dużej mierze, zależą od nas…

Przyczyn zapalenia dziąseł może być naprawdę wiele. Począwszy od skłonności genetycznych, poprzez ogólny spadek odporności, przewlekły stan stresu, ciążę u kobiet, czy choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca czy choroby krwi, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta, itd. Jest ich, jak widać, naprawdę dużo. Ale kluczową, zależną bowiem od nas samych, jest higiena jamy ustnej, a właściwie nieodpowiednia, niedostateczna higiena. I wskazać tu można zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie zębów. W pierwszym przypadku, niedostatecznego szczotkowania zębów, na powierzchni zęba tworzy się, z resztek jedzenia, tak zwana płytka nazębna, która zaledwie po kilku dniach zamienia się w kamień nazębny, a bakterie w niej żyjące zaczynają atakować dziąsła. W przypadku, natomiast, zbyt częstego szczotkowania zębów, możemy doprowadzić do nadwrażliwości dziąseł poprzez cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie szyjki zębów.

Wśród przyczyn chorób dziąseł wskazać również należy niewłaściwie dobraną szczoteczkę i/ lub pastę do zębów, źle założone lub wadliwe plomby, niewłaściwy zgryz, czy źle dobrane protezy, korony i mostki.

Najczęstsze objawy i skutki zapalenia dziąseł, czyli na co należy zwrócić uwagę?zapalenie dziąseł ból

Zaczerwienienie, opuchlizna, krwawienie czy bolesność dziąseł to znak, że coś niedobrego zaczyna się z nimi dziać. Koniecznie należy umówić się na wizytę do stomatologa również wówczas, gdy zauważysz odpadanie dziąseł czy ich oddzielanie od zębów, chwianie się zębów czy nieprzyjemny zapach/ posmak w ustach. Każde z powyższych świadczy bowiem o stanie zapalnym, który odpowiednio szybko leczony może całkowicie ustąpić, natomiast zlekceważony będzie prowadził do przykrych następstw w postaci: zapalenia przyzębia, powstania tzw. patologicznych kieszonek pomiędzy dziąsłami a zębami czy ropni, zapalenia kości, utraty zębów i do chorób znacznie poważniejszych, jak miażdżyca, choroby stawów, a nawet serca. Może także dojść do zainfekowania całego organizmu przez bakterie, które z dziąseł, wraz z krwi, rozprzestrzenią się po całym ciele.

Profilaktyka przede wszystkim!

Tak jak w większości przypadków tak i w przypadku dziąseł, lepiej o nie dbać, niż później leczyć. Dlatego dokładnie, z użyciem odpowiedniej pasty, szczoteczki i nici dentystycznych należy dbać o higienę zębów i jamy ustnej. Równie istotne są regularne wizyty i kontrole u stomatologa. Ponadto, by mieć zdrowe dziąsła, a tym samym zdrowe i mocne zęby, zadbać należy również o właściwą, zbilansowaną dietę, korzystać (jeżeli zachodzi taka potrzeba) z suplementów diety, unikać długotrwałego zmęczenia, stresu i używek. Natomiast w przypadku jakichkolwiek, niepokojących sygnałów ze strony dziąseł udać się bezzwłocznie do stomatologa, nie bagatelizując tych pierwszych objawów.