Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak stan zębów wpływa na przebieg ciąży i zdrowie dziecka?

ciąża a zęby kobieta u dentysty
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Mówi się, że ciążą ma zły wpływ na zęby, a z drugiej strony, że zły stan zębów może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Co należy więc zrobić, aby zapobiec ewentualnym problemom związanym z zębami i  ciążą? W dzisiejszym artykule obalimy kilka mitów związanych z tematem "zęby a ciąża" oraz przedstawimy kilka przydatnych porad dotyczących dbania o zęby w czasie ciąży.

Przede wszystkim należy obalić mit, że w czasie ciąży wizyt u dentysty są niewskazane. Kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna jak najszybciej udać się na wizytę stomatologiczną, by skontrolować stan swoich zębów. Najlepiej jednak, gdy w przypadku planowania zajścia w ciąże, najpierw wyleczy swoje zęby.

Zęby a ciąża - dlaczego zęby muszą być zdrowe?

Najlepiej, aby zęby wyleczyć przed zajściem w ciążę, ponieważ wtedy nie jest problematyczne wykonywanie ewentualnych zdjęć RTG czy podanie znieczulenia. Jednak jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe, dlatego jeśli wiesz, że jesteś w ciąży, udaj się na przegląd zębów, by móc jak najszybciej wyleczyć wszystkie zęby, które tego wymagają. Wiele problemów związanych z zębami matki, może stanowić zagrożenie dla dziecka. Dlatego pamiętaj o wizytach u dentysty minimum raz w trymestrze.
Oczywiście należy poinformować stomatologa o ciąży.

Powodów, przez które zęby w okresie ciąży powinny być w szczególnie dobrym stanie, a wizyty u stomatologa były systematyczne jest kilka, m.in.:

  • Bakterie, które powodują np. próchnicę mogą sprzyjać rozwojowi chorób innych narządów, np. serca lub nerek. Ciężko wyobrazić sobie, że zęby mają coś wspólnego z sercem, ciąża a zęby kobieta w ciążyjednak tak jest. Bakterie, które kryją się w szczelinach zębów, w miejscach niewidocznych gołym okiem i ciężkich do wyczyszczenia szczoteczką, wraz z krwią mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Co za tym idzie, mogą dostać się także do organizmu dziecka. 
  • W czasie ciąży hormony powodują, że dziąsła są dużo bardziej ukrwione i delikatne, przez co często ulegają uszkodzeniom mechanicznym przy szczotkowaniu oraz zdarza się, że krwawią. Takie problemy mogą  powodować stany zapalne.
  • Przez popularną ciążową przypadłość, jaką są nudności, zęby są narażone na działanie kwasów żołądkowych. Stanowi to zagrożenie dla szkliwa, które pod wpływem działania tych kwasów staje się osłabione. Sposób, który pozwoli zminimalizować uszkodzenia szkliwa, to płukanie jamy ustnej wodą lub specjalnymi płynami dla kobiet w ciąży po każdych wymiotach.

Nie unikaj dentysty w czasie ciąży!

Przez wzgląd na powyższe powody, nie daj sobie wmówić, że wizyty u dentysty w czasie ciąży są niewskazane. Jeśli poinformujesz swojego stomatologa, że spodziewasz się dziecka, dobierze on dla Ciebie odpowiedni sposób leczenia. Czy wiesz, że u kobiet w ciąży można nawet stosować znieczulenie? Tym bardziej nie masz się czego obawiać. Ważne jest, by pamiętać, że niewyleczenie chorób zębów jest zdecydowanie groźniejsze aniżeli poddanie się odpowiednio dobranemu leczeniu.

Sprawdź, jak wygląda profilaktyka stomatologiczna w Centrum Stomatologicznym ATRIA i zapisz się na wizytę kontrolną!