Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zęby mądrości - czy ich brak jest powodem do niepokoju?

zęby mądrości na zdjęciu rtg
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zęby mądrości potrafią przysporzyć pacjentom zmartwień zarówno wtedy, kiedy się wyrzynają, jak i wtedy gdy długo się nie pojawiają. By uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z ósemkami, warto być świadomym pewnych faktów na ich temat. 

W jamie ustnej dorosłego człowieka przy pełnym uzębieniu znajdują się 32 zęby (16 w szczęce i 16 w żuchwie). Zęby mądrości (inaczej ósemki) to potoczna nazwa trzecich zębów trzonowych. Są to ostatnie zęby po każdej stronie szczęki i żuchwy, co oznacza, że człowiek posiada 4 takie zęby. wyrastają zwykle między 17 a 25 rokiem życia. Jednak czy zawsze? Otóż nie. Zdarza się, że ósemki w ogóle nie wyrastają lub nie wyrastają wszystkie. U niektórych pacjentów, chociaż obecne są zawiązki ósemek, zęby te również nie wyrzynają się. Czy jest to powód do zmartwienia?

Jaką historię mają zęby mądrości?

Obecnie zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka, z tego względu nie u każdego się one pojawiają. U naszych pra, praprzodków ósemki pełniły ważną funkcję, przez wzgląd na rodzaj spożywanych pokarmów oraz sposób ich zdobywania. Trzecie zęby trzonowe znacznie ułatwiały przeżuwanie twardych pokarmów, takich jak surowe mięso itp. Ponadto szczęki naszych przodków były bardziej rozbudowane niż aktualnie, więc zęby mądrości bez problemu mieściły się w jamie ustnej. Z czasem rozwoju cywilizacji, gdy ludzie zaczęli spożywać pokarmy gotowane, łatwiejsze do przeżuwania, zaczęła zmieniać się budowa m.in. ich kości szczękowych. To właśnie w wyniku tych zmian, zęby mądrości zaczęły zanikać, ponieważ przestały spełniać swoją funkcję. Obecnie budowa kości czaszki u człowieka sprawia, że na ósemki często nie ma miejsca w jamie ustnej, a niektórzy w ogóle nie posiadają zawiązków tych zębów.

Jakie problemy mogą sprawić zęby mądrości?zęby mądrości ból

Z powodu wcześniej wspomnianego braku miejsca w jamie ustnej, ósemki często wyrastają pod złym kątem, a sam proces ich wyrzynania bywa bardzo bolesny. To może powodować przesunięcie się pozostałych zębów, a co za tym idzie powstanie wady zgryzu. Ósemki są także zębami najbardziej narażonymi na próchnicę. Ze względu na ich położenie utrudniają codzienną higienę, wykonywanie zabiegów higienicznych, a także odkładają się na nich resztki pokarmów. Ponadto zęby mądrości mogą powodować stany zapalne okolicznych tkanek, a także torbiele (zdarza się to jednak rzadko).

Usuwanie zębów mądrości

Ósemki są najczęściej usuwane z powodu próchnicy oraz chęci podjęcia leczenia ortodontycznego. Zdarza się też, że pojawia się konieczność chirurgicznego usunięcia niewyrośniętych ósemek, gdy lekarz podejrzewa, że mogą one spowodować komplikacje u pacjenta.

W przypadku, gdy zęby te wyrosną prawidłowo i nie rozwija się w nich próchnica (co oczywiście się zdarza), zęby mądrości nie powinny być profilaktycznie usuwane.

Podsumowanie

Ze względu na to, że zęby mądrości są bardzo podatne na próchnicę i inne choroby, warto kontrolować ich stan u dentysty. Nawet, jeśli ósemki nam nie wyrosły, warto udać się do dentysty, by wykonać zdjęcie rtg i przekonać się czy wszystko jest w porządku.