Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zęby mleczne – dlaczego warto o nie dbać i je leczyć?

Zęby mleczne u dziecka
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wiele osób uważa, że skoro zęby mleczne są tylko na kilka lat, to nie trzeba przykładać do nich zbyt wiele uwagi. Niestety jest to błędne myślenie. Mimo że wypadną, to należy o nie dbać i je leczyć.

Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

zdjecie uśmiechniętej dziewczynki

W przypadku, gdy zęby mleczne są dotknięte próchnicą zębów, to przeniesie się ona również na zęby stałe. Należy mieć na uwadze, że pierwsze zęby u dziecka są słabo zmineralizowane, czyli utwardzone, co powoduje, że w większym stopniu są one narażone na wystąpienie próchnicy zębów. Zaniedbanie i brak leczenia zębów mlecznych odbije się na zdrowiu zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz o kontrolne wizyty u dentysty. Niezwykle istotne jest to, że gdy dziecko straci wcześnie zęby mleczne, to skutkuje to tym, że żuchwa i szczęka nie rozwiną się odpowiednio. Spowoduje to, iż zęby będą rosnąć jedno nad drugim z powodu braku wystarczającej ilości miejsca. Istnieją dwa sposoby na zlikwidowanie tej wady – pierwszym z nich jest leczenie operacyjne, zaś drugim - noszenie aparatu ortodontycznego przez kilka lat. Ważne jest, by zauważyć wadę jak najszybciej. W innym wypadku można liczyć się nawet z tym, że wystąpi deformacja twarzy. Trzeba więc pamiętać, że szybkie wypadanie zębów mlecznych może spowodować wady zgryzu, dlatego tak ważne jest leczenie mleczaków. Co więcej - zepsute mleczne zęby trzeba usuwać, a braki w uzębieniu wywołują nieprawidłową wymowę u dziecka. Mimo że wyrosną stałe zęby, to i tak będzie mu trudno wyzbyć się starych przyzwyczajeń w mówieniu.

Jak dbać o zęby mleczne?

zdjecie uśmiechniętego niemowlaka

Wiemy już, że dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne m.in. ze względu na to, że są ważnym etapem w rozwoju całej twarzoczaszki człowieka. Jednak jak dbać o zęby mleczne, aby były zdrowe? Po pierwsze najlepiej jest udać się do stomatologa, gdy dziecko ma 6-7 miesięcy (wtedy wyrzynają się siekacze). Warto pójść do gabinetu stomatologicznego, gdyż dentysta wyjaśni nam, jak prawidłowo czyścić zęby oraz dziąsła dziecka. Ponadto dowiemy się czego należy się wystrzegać, aby zapobiec próchnicy oraz na co szczególnie zwrócić uwagę, by w przyszłości zęby stałe były zdrowe i mocne. Dziecko powinno regularnie przychodzić na kontrole co 3-6 miesięcy.

Trzeba zaznaczyć, że dbanie o zęby dziecka rozpoczyna się jeszcze zanim w jego buzi pojawią się pierwsze zęby. Po każdym posiłku powinno się czyścić niemowlakowi dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną letnią wodą. W ten sposób pozbędziemy się z dziąseł resztek jedzenia. Gdy już pojawi się pierwszy ząbek, zaleca się używanie sylikonowej szczoteczki, którą zakłada się na palec. Wraz z pojawieniem się większej ilości zębów mlecznych, zacznijmy stosować miękką szczoteczkę oraz letnią wodę. Takim sposobem myjmy zęby maluchowi po każdym posiłku (a jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej rano i wieczorem).

Gdy dziecko skończy roczek, można rozpocząć mycie zębów pastą bez fluoru. Na szczoteczkę nałóż odrobinę pasty (nie więcej niż wielkość najmniejszego paznokcia u dziecka) i wetrzyj ją we włosie. Pamiętajmy o regularnym szczotkowaniu zębów i o tym, by często ją wymieniać (co 2-3 miesiące). W przypadku choroby dziecka należy ją również wymienić.

Czego unikać, aby dziecko miało zdrowe mleczne zęby?

zdjecie biegnącej dziewczynki
  • Zbędnego cukru. Przez jak najdłuższy czas nie podawajmy maluchowi słodyczy (a przynajmniej do pierwszego roku życia). Po wieczornym myciu zębów, podawajmy dziecku jedynie wodę do picia. Soki, mleko itp. negatywnie wpływają na zęby. Uczmy starsze dziecko tego, aby nie zjadało dużej ilości słodyczy i aby zawsze po ich zjedzeniu umyło zęby.
  • Nie uczmy dziecka chodzić spać z butelką mleka czy soku. Taki styl życia przyczyni się do wystąpienia próchnicy zębów. Najlepiej jest, gdy dziecko kładzie się spać po wyczyszczeniu zębów.
  • Nie pozwalajmy dziecku samemu szczotkować zębów. Może zdarzyć się tak, że maluch połknie pastę (zwłaszcza jeżeli jest ona smakowa). Jeżeli dziecko nie lubi myć zębów, to można mu tą czynność uatrakcyjnić poprzez kupno szczoteczki elektrycznej (dzieciom w wieku 5 lat) czy też odmierzanie czasu przeznaczonego na czyszczenie zębów, dzięki szczoteczce zmieniającej kolor, gdy mycie powinno się już zakończyć. Innym pomysłem jest postawienie klepsydry, która odmierzy długość szczotkowania.
  • Wystrzegajmy się tego, aby dziecko używało tej samej szczoteczki przez wiele miesięcy. Jak już było to wspomniane – wymieniajmy ją co 2-3 miesiące oraz bezwzględnie po przebyciu przez dziecko choroby.
  • Sporadyczne mycie zębów. Gdy nie pilnujemy tego, by dziecko codziennie myło zęby, to przyzwyczaimy go złych nawyków i zwiększymy w bardzo dużym stopniu szanse na wystąpienie próchnicy.
  • Nie podawajmy dziecku odgryzionych przez siebie kęsów jedzenia. Ponadto nie oblizujmy smoczka lub łyżeczki, gdyż tym samym przenosimy bakterie. Pamiętajmy, że próchnica zębów jest zakaźna, dlatego wystrzegajmy się tego typu czynności.
  • Nie zapominajmy o wizytach kontrolnych u dentysty. Próchnica atakuje zęby mleczne niezwykle szybko, dlatego odwiedzajmy stomatologa co 3-4 miesiące.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Wszystkich mleczaków jest 20. Dziecko posiada wszystkie zęby mleczne przed ukończeniem 3. roku życia. Na początku ściśle przylegają do siebie (jedno obok drugiego). W tym czasie pod mleczakami zaczynają tworzyć się zęby stałe. W późniejszym okresie – w wieku 5-6 lat – mleczaki zaczynają się chwiać. Ponadto zęby mleczne oddalają się od siebie (co spowodowane jest tym, że szczęka i żuchwa rosną). Tworzy się wówczas miejsce dla zębów stałych. Wypadanie zębów mlecznych rozpoczyna się w 5-6 roku życia dziecka. Taka wymiana zębów mlecznych na zęby stałe może trwać nawet 6 lat.

Leczenie zębów mlecznych

uśmiechnięty chłopiec na zdjeciu

Chory ząb mleczny można wyleczyć poprzez zabezpieczenie go związkami fluoru (nazywa się to remineralizacją). W przypadku niewielkich zmian w zębie można zastosować zabieg ozonoterapii, który wykonywany jest w prywatnych gabinetach dentystycznych. Polega on na tym, że ozon wnika nawet w najmniejsze szczeliny zęba i niszczy bakterie odpowiedzialne za wystąpienie ubytku spowodowanego próchnicą. Taki zabieg trwa minutę i jest bezbolesny dla dziecka. Gdy pojawi się większy ubytek, wtedy ząb wymaga borowania. Można go przeprowadzić podczas znieczulenia miejscowego. Ważne jest, aby szybko podjąć się leczenia. W ten sposób nie dopuścimy do tego, że trzeba będzie leczyć również i dwa sąsiednie zęby.

W Polsce ponad połowa dzieci w wieku 3 lat ma chore zęby. Zbyt wczesne braki w uzębieniu zębów mlecznych niosą za sobą bardzo poważne skutki. Z tego powodu dbanie o mleczaki jest inwestycją w zdrowy i piękny uśmiech w przyszłości. W leczeniu m.in. mlecznych zębów pomoże dobry dentysta. Katowice, Chorzów, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Mysłowice zapraszają zarówno rodziców, jak i dzieci do badania wstępnego wraz z założeniem karty. Zapoznaj się z naszą ofertą.