Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zęby mleczne - fakty i mity

zęby mleczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pierwsze zęby mleczne to duże przeżycie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Istnieje wiele mitów na temat zębów mlecznych, czasu ich wyrastania czy pielęgnacji. W dzisiejszym artykule przedstawimy fakty, a także odkłamiemy mity na temat zębów mlecznych. 

1. Pierwsze zęby mleczne muszą pojawić się w pierwszych 6 miesiącach życia - MIT

Przyjmuje się, że pierwsze zęby mleczne (najczęściej są to dolne jedynki) wyrzynają się w okresie od 4 do 10 miesiąca życia. Wyrzynanie się zębów mlecznych jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować pod koniec pierwszego roku życia. Jeśli dziecko skończy roczek, a ząbkowanie nie rozpocznie się, wtedy warto udać się do lekarza.

2. Dziecko nie powinno myć zębów mlecznych pastą dla dorosłych - FAKT

Dzieci powinny używać specjalnej pasty do mycia zębów mlecznych. Dużym błędem jest pozwalanie dziecku na mycie ząbków pastami dla dorosłych, w szczególności pastami wybielającymi. Pasty dla dzieci mają specjalnie dobrany skład oraz stężenie fluoru, dzięki czemu zęby mleczne mają zapewnioną odpowiednią ochronę.

3. Mycie zębów powinno rozpocząć się od pierwszego mleczaka - FAKTKwasowa erozja szkliwa

Rozpoczęcie mycia ząbków powinno rozpocząć się w momencie pojawienia pierwszego zęba z dwóch powodów. Po pierwsze, aby wyrobić u dziecka nawyk tej czynności, dzieci jak najszybciej powinny zostać nauczone, że mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie jest obowiązkowe. Po drugie, nieważne czy jeden, czy kilkanaście. Zęby, które nie są myte, psują się. Dlatego by uchronić dziecko przed chorobami zębów mlecznych, należy myć je od pojawienia się pierwszego.

4. Zębów mlecznych nie trzeba leczyć - MIT

Przeświadczenie, że zęby mleczne i tak wypadną, dlatego nie ma konieczności leczenia ich jest dużym błędem. Próchnica z jednego zęba może rozprzestrzenić się na pozostałe. Ponadto konieczność wcześniejszego usunięcia zębów mlecznych objętych zaawansowaną chorobą może przełożyć się na złe samopoczucie dziecka. Brak zębów mlecznych może także spowodować wady w rozwoju zgryzu.

5. Dieta dziecka ma wpływ na zęby mleczne - FAKT

To co dziecko je, ma duże znaczenie dla rozwoju zębów. Konieczne jest dostarczanie odpowiednich ilości witamin i minerałów. Odpowiednia dieta ma wpływ na prawidłowy rozwój zębów, a także wzmacnia je.