Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Złamany i ukruszony ząb - najczęstsze przyczyny tych uszkodzeń

ukruszony ząb
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Złamany lub ukruszony ząb może przysporzyć wielu zmartwień. Szczególnie dlatego, że tego typu uszkodzenia pojawiają się niespodziewanie, w najmniej oczekiwanych momentach. W dzisiejszym artykule podamy najczęstsze przyczyny złamań i ukruszeń zębów. 

Sytuacji, których efektem jest ukruszony ząb jest sporo. Do najczęstszych z nich zaliczyć można:

1. Urazy sportowe

Ukruszony ząb to bardzo często problem osób uprawiających sporty kontaktowe. Piłka nożna, piłka ręczna, sztuki walki - między innymi te sporty mogą narażać pacjentów na urazy zębów. Z tego względu warto pamiętać o ochraniaczach na zęby, zarówno w czasie treningów jak i zawodów.

2. Wypadki komunikacyjne

W tym przypadku niestety ciężko o profilaktykę. Ukruszony ząb jest częstym wynikiem wypadku samochodowego lub rowerowego.

3. Piercing w języku lub okolicach jamy ustnej

O zagrożeniach wynikających z noszenia tego rodzaju biżuterii pisaliśmy już w artykule "kolczyk w języku - czy taka biżuteria szkodzi?" Niestety, ukruszony ząb jest jednym z tych zagrożeń. Warto zastanowić się dwa razy czy taka ozdoba jest warta ryzyka związanego ze zdrowiem. Jeśli zdecydujesz się na kolczyk w języku, zadbaj o ty, by był wykonany z w miarę miękkiego tworzywa. Lepiej zrezygnować z różnego rodzaju metali.

4. Złe nawyki

Przygryzanie długopisu lub ołówka to bardzo częsty nawyk wśród pacjentów. W takich sytuacjach najbardziej narażone są jedynki, a więc najbardziej widoczne zęby. Jeśli w sytuacjach stresowych lub podczas rozmyślania przygryzasz przedmioty trzymane w dłoni, koniecznie oducz się tego.

5. Zaawansowana próchnica

Duże ubytki, tzw. "dziury w zębach", spowodowane próchnicą prowadzą do dużego osłabienia zębów. Próchnica niszczy tkanki twarde zębów w związku z czym zęby są słabe i dużo bardziej narażone na załamania czy ukruszenia, np. podczas jedzenia twardych produktów.

6. Niedobór witaminy D

Witamina D jest budulcem kości oraz zębów. Jej niedobór prowadzi do osłabienia zarówno kości jak i zębów, co za tym idzie są one bardziej podatne na uszkodzenia.

7. Martwe zęby

Martwe zęby, czyli takie, które zostały pozbawione miazgi zęba są bardziej podatne na urazy. Mimo, iż warto nie usuwać zębów wyleczonych endodontycznie, gdyż mogą one służyć jeszcze wiele lat, to należy nieco na nie uważać, np. unikać gryzienia nimi orzechów.

Pamiętaj jednak, że złamany czy ukruszony ząb to nie koniec świata. Obecna stomatologia oferuje wiele możliwości odbudowania zęba praktycznie na jednej wizycie, Dlatego jeśli zdarzy Ci się taki niefortunny przypadek, zgłoś się jak najszybciej do dobrego dentysty.