Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Złamany ząb - przyczyny oraz przebieg leczenia

Złamany Ząb
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Pęknięcie bądź złamanie zęba może nastąpić u każdego z nas. Wystarczy nagły upadek połączony z chwilą nieuwagi i nieszczęście gotowe. Nie powinniśmy jednak z nim zwlekać. Sam złamany ząb niekoniecznie świadczy o poważnej chorobie, jednak dalsze zaniedbanie leczenia może do niej doprowadzić.

Powodów pęknięcia lub, w gorszym przypadku, złamania zęba możemy doszukiwać się wszędzie. Przeważnie należy do nich uszkodzenie mechaniczne. Po mocnym upadku najczęściej tracimy część przednich zębów. Co jednak, jeśli przyczyną wyżej wymienionych sytuacji jest postępująca choroba? Może to być zarówno bruksizm (nawyk zgrzytania zębami), martwica zęba bądź nieleczone ubytki próchniczne. Jakie leczenie zastosować, gdy mamy złamany ząb?

Leczenie - jak leczyć złamany ząb?

Leczenie niekoniecznie oznacza ekstrakcję zęba i wstawienie implantu. Jeśli nie jest on sztuczny, można go jeszcze uratować. Przy małych złamaniach przeważnie wygładza i poleruje się ułamaną część oraz stosuje kosmetykę korekcyjną (stanowiącą jednocześnie zabezpieczeniem przed próchnicą). Istnieje także możliwość przyklejenia odłamanej części.

Jeżeli złamanie zęba jest poważniejsze, jedną z możliwości są kompozyty (światło-utwardzalne wypełnienie kompozytowe). Są najtańszym wariantem, jednak należy je wymieniać co kilka lat i nie zawsze dopasowane są do naturalnego odcienia zęba.

Inną metodą jest porcelanowa licówka. Stanowi ją ceramiczna nakładka znajdująca się na przedniej części zęba. Chemicznie obojętna dla organizmu, nie stanowi zagrożenia. Jest dopasowana pod kątem kolorystyki, dzięki czemu sprawdza się estetycznie.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba, wykonuje się jego RTG, dzięki któremu można określić dalsze leczenie. W następnej kolejności dochodzi do leczenia kanałowego oraz zamontowania sztyftu. Na samym końcu nakłada się porcelanową koronę na ząb. Tego typu uzupełnienie nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Czasami efektem złamania może być wypadnięcie całego zęba. Pozostała luka między zębami spowoduje ich przesuwanie się, a co za tym idzie, deformację szczęki. Najlepiej wtedy zastosować implant. Jest to też odpowiednia metoda w przypadku, gdy złamany ząb trzeba usunąć.

Inne formy uszkodzenia zęba

Złamany ząb stanowi ostateczny etap nie tylko chorób, lecz również pęknięć. Niestety, nie zawsze są one widoczne od samego początku. Należy zatem pamiętać - w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na picie, jedzenie (zimne lub ciepłe posiłki) bądź podczas wciągania powietrza, powinniśmy zgłosić się do stomatologa.