Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zalecenia po wyrwaniu zęba - co warto wiedzieć?

zalecenia po wyrwaniu zęba kobiata
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Konieczność  ekstrakcji (wyrwania) zęba to dla wielu pacjentów sprawa spędzająca sen z powiek. Jednak w pewnych okolicznościach jest to ostateczność, która w ogólnym rozrachunku ratuje inne zęby oraz ogólne zdrowie organizmu. Dzisiejsza stomatologia dysponuje różnymi nowoczesnymi technikami oraz rodzajami znieczuleń, dzięki którym ekstrakcja zęba jest łatwiejsza do przejścia. Jeśli czeka Cię taki zabieg, warto byś znał zalecenia po wyrwaniu zęba, dzięki którym zmniejszysz swój dyskomfort oraz usprawnisz gojenie się rany.

Lekarz po usunięciu zęba udziela rad, jak postępować, by nie uszkodzić rany oraz usprawnić gojenie. Często jednak ze stresu i zmęczenia pacjenci zapominają o tym, co mówił lekarz podczas wizyty. Z tego względu przygotowaliśmy uniwersalne zalecenia po wyrwaniu zęba, do których warto się zastosować.

Zalecenia po wyrwaniu zęba - zapamiętaj

  • Bezpośrednio po wizycie u stomatologa, w celu zahamowania krwawienia, należy zagryzać tampon opatrunkowy umieszczony w miejscu usuniętego zęba przez około 20 minut. Stały ucisk pomaga powstrzymać krwawienie oraz przyspiesza powstawanie skrzepu. Pamiętaj, by nie trzymać opatrunku dłużej niż 20 minut. Po upływie 20 minut usuń tampon z jamy ustnej, nie przepłukuj ust wodą.
  • Przez minimum dwie godziny po zabiegu nie należy pić ani jeść. Może to bowiem podrażnić świeżą ranę oraz uszkodzić skrzep, który jest naturalną ochroną rany. Innym powodem, przez który należy powstrzymać się przed spożywaniem pokarmów po usuwaniu zęba, jest działające jeszcze przez jakiś czas znieczulenie. Zaburzenia czucia w jamie ustnej może spowodować, że podczas jedzenia poranimy sobie język lub policzki od wewnątrz.
  • Przez około dobę po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, picia kawy oraz alkoholu, gdyż może spowodować to wzrost ciśnienia, który zakaz palenia po wyrwaniu zębabędzie miał negatywny wpływ na gojenie się rany.
  • Nawet przez dwa - trzy dni po wyrwaniu zęba warto powstrzymać się od palenia papierosów. Dym papierosowy i zawarte w nim szkodliwe substancje bardzo źle wpływają na proces gojenia się, mogą nawet przyczynić się do powstania infekcji. Ponadto palenie papierosów wzmaga suchość w ustach, a jak wiadomo enzymy zawarte w ślinie wspomagają gojenie się ran.
  • Staraj się spożywać chłodne pokarmy o delikatnej konsystencji w dniu usunięcia zęba. Gorące pokarmy mogą spowodować krwawienia, a twarde - uszkodzić ranę. Wskazane jest za to zjedzenie np. lodów, dzięki temu, że są chłodne mogą przynieść ulgę "zmęczonej" zabiegiem jamie ustnej. Po zabiegu nie pij napojów przez słomkę. Odruch zasysania może uszkodzić skrzep i ranę.
  • Przez minimum dobę zrezygnuj z płukania jamy ustnej. Energiczne płukanie może również spowodować  uszkodzenie skrzepu, co wydłuży czas gojenia się rany. Po tym czasie zaleca się używanie ziołowych płukanek (np. z szałwii, która ma właściwości antyseptyczne).  Na jakiś czas odstaw płyny do płukania zawierające alkohol, by nie podrażnić wrażliwych miejsc tabletki przeciwbólowe po wyrwaniu zębawokół rany oraz samej rany.
  • Pamiętaj, by szczególnie dbać o higienę jamy ustnej w okresie gojenia się rany. Rób to oczywiście bardzo ostrożnie, podczas mycia zębów szczoteczką starannie unikaj rany po usuniętym zębie.
  • Kiedy znieczulenie przestanie działać, a ból będzie odczuwalny, można zażyć leki przeciwbólowe np. Ibuprofen lub Pyralginę, które dodatkowo mają działanie przeciwzapalne.

Dodatkowe zalecenia po wyrwaniu zęba

Delikatne krwawienia z rany po usuniętym zębie może utrzymywać się nawet do kilku dni. Warto w takim przypadku stosować chłodne okłady w okolicę miejsca rany. Chłodne kompresy mogą także przynieść ulgę przy utrzymującym się kilka dniu obrzęku.
Jeśli po wyrwaniu zęba odczuwasz silny ból, który nie ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych, pojawiła się gorączka, silne krwawienie lub obrzęk nie zanika, zgłoś się do lekarza.

Więcej o tym, jak wygląda wyrywanie zęba i kiedy zalecany jest ten zabieg przeczytasz na naszym blogu.