Bruksizm – leczenie botoksem


Bruksizm to schorzenie spowodowane nadmierną pracą mięśni żwaczy (odpowiedzialnych za przeżuwanie). Bruksizm, nazywany też powszechnie zgrzytaniem zębami, objawia się najczęściej w nocy – podczas snu. Polega na zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami. Przypadłość ta jest często lekceważona przez pacjentów, a jest to duży błąd, gdyż bruksizm prowadzi najczęściej do problemów estetycznych, a nawet zdrowotnych. Ponadto bruksizm jest uciążliwy także dla partnerów osób zmagających się ze zgrzytaniem zębami, często jest to na tyle głośny odgłos, że przeszkadza drugiej osobie w spaniu.

Bruksizm – dlaczego należy go leczyć?

Z bursizmem wiąże się wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że bóle głowy, karku, pleców czy migreny są spowodowane nocnym zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęk. Ponadto bruksizm powoduje ścieranie się zębów, uniemożliwia założenie licówek, a także może prowadzić do rozchwiania się zębów.

Botoks (toksyna botulinowa) pozwala skutecznie pozbyć się bruksizmu. Jest to najskuteczniejsza metoda, gdyż działa bezpośrednio na mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie zębami. Leczenie botoksem polega na wstrzyknięciu odpowiedniej dawki botoksu w mięśnie żwaczy, które wykazują się nadmierną aktywnością. Dzięki temu nie zaciskają się one mimowolnie, a objawy bruksizmu ustępują. Nadmierne napięcie znika, dzięki czemu znikają też bóle głowy, karku czy pleców.

Ważne jest, aby zabieg przeprowadzał lekarz, ponieważ konieczne jest precyzyjne dobranie dawki botoksu do potrzeb pacjenta. Zabiegi przeprowadzane przez lekarzy są bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Efekty tego zabiegu utrzymują się do ok. 8 miesięcy. Zabiegi można powtarzać.

Zapraszamy na leczenie bruksizmu do Atrii, gdzie zabiegi przeprowadza doświadczony lekarz – dr Anna Mysłek.

Cena: 1200 zł

Czas trwania zabiegu: ok. 20 min

Oddział w Katowicach

ul. Mikołowska 56, 40-001

tel.: (32) 608 30 10 lub (32) 781 30 40

Oddział w Rudzie Śląskiej

ul. Planty Antoniego Kowalskiego 4, 41-717

tel.: (32) 244 21 15 lub (32) 771 71 40