Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Aparat lingwalny: czym jest niewidoczny aparat ortodontyczny?

aparat lingwalny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Proste zęby to marzenie wielu osób borykających się z wadami zgryzu. Jednak zdarza się, że pacjenci zwlekają z decyzją o podjęciu  leczenia ortodontycznego z wielu powodów. Wśród nich znajduje się obawa przed tym, jak będą wyglądać w aparacie oraz to, że będzie on zwracać uwagę na zęby, które przecież są problemem. Świetnym rozwiązaniem dla takich osób jest aparat lingwalny. Wszystko, co warto wiedzieć o tym rodzaju aparatu, znajdziesz w dzisiejszym artykule!

Czym różni się aparat lingwalny od tradycyjnego?

Podstawową różnicą między aparatem lingwalnym (inaczej aparatem incognito lub językowym) a tradycyjnym jest to, że aparat lingwalny jest całkowicie niewidoczny. Jak to możliwi? Otóż ten rodzaj aparatu, w przeciwieństwie do tradycyjnego (z zamkami metalowymi lub porcelanowymi) przyklejany jest od wewnętrznej strony zębów, czyli na powierzchni językowej. Kolejną różnicą jest fakt, iż przy aparacie lingwalnym, każdy zamek jest opracowywany do danego zęba indywidualnie pod pacjenta. Tzn., że do założenia aparatu lingwalnego, ortodonta używa unikalnych zamków zaprojektowanych dla konkretnego pacjenta. W przypadku aparatów tradycyjnych stosuje się uniwersalne zamki, które "pasują" każdemu pacjentowi. Ponadto różni się także materiał z jakiego wykonuje się aparat lingwalny. Do wykonania elementów aparatu lingwalnego wykorzystuje się stop złota, który cechuje się dużą wytrzymałością i bardzo dobrą przyczepnością (co zmniejsza ryzyko odklejenia się zamków).

Aparaty incognito wyróżnia także to, że z racji na ich specyficzne umiejscowienie oraz bardzo cienkie łuki, nie powodują zaburzenia pracy systemu więzadłowo-nerwowego. Z tego względu proces leczenia (czyli przesuwania zębów) nie powoduje dyskomfortu, który pojawia się często w przypadku aparatów tradycyjnych. Dodatkowo system umiejscowienia zamków przyśpiesza czas leczenia ortodontycznego.

U kogo sprawdzi się aparat lingwalny?aparat lingwalny incognito

Aparaty lingwalne to świetne rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którzy chcą aby leczenie nie było powodem zmian estetycznych, ani dyskomfortu. Aparaty językowe sprawdzają się zarówno u dzieci, młodzieży jak i u dorosłych. Żadna, nawet najbardziej skomplikowana, wada zgryzu nie jest przeszkodą do założenia tego aparatu.

Aparat lingwalny - zalety

  • niewidoczny podczas całego okresu leczenia
  • odpowiedni dla każdej wady zgryzu
  • nie ma ograniczeń wiekowych
  • przyśpiesza czas leczenia
  • nie powoduje powstawania odwapnień na zębach
  • mniejszy dyskomfort lub jego całkowity brak podczas przesuwania się zębów
  • wygodniejszy niż aparat tradycyjny

Wydawać by się mogło, że aparat lingwalny posiada jedynie zalety i w gruncie rzeczy ciężko się z tym nie zgodzić. Jednak jak można się domyślić za tę wygodę trzeba zapłacić więcej. Wyższa cena aparatu lingwalnego spowodowana jest także faktem, iż każda jego część wykonywana jest na zamówienie, indywidualnie dla każdego pacjenta, często za granicą.

Aparat lingwalny - cena

Przez wzgląd na powyższe cechy aparatu językowego, jego cena jest nawet kilkukrotnie wyższa niż aparatu tradycyjnego. W zależności od miasta, ceny wahają się w granicach od 4000 złotych za łuk w górę.