Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Co wpływa na to, że zęby się niszczą?

Piękny zdrowy uśmiech
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Istnieje wiele czynników, które powodują, że nasze zęby się niszczą. Czasami nie wiemy dlaczego nie są one białe i mocne mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej – codzienne mycie zębów, używanie nitki dentystycznej, płynu do płukania jamy ustnej oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Co zatem powoduje, że nasze zęby się niszczą?

Co sprawia, że nasze zęby się niszczą?

Dieta bogata w węglowodany

Słodycze

Węglowodany są niezbędne dla naszego funkcjonowania. Jeżeli jednak w naszej diecie znajduje się zbyt duża ilość cukru, to istnieje większe ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, która dotyczy aż ok. 90% Polaków. Choroba ta jest głównym czynnikiem, przez który niszczą się zęby. Więc jeśli to możliwe – ograniczmy spożycie słodyczy, słodzonych napojów i wysoko przetworzonej żywności.

Nieprawidłowe szczotkowanie zębów

szczoteczki do zębow

Czasami nie przykładamy zbyt wielkiej uwagi do tego, jak myjemy zęby. Jest to błąd. Często zdarza się, że szczotkujemy je szybko, bo się spieszymy – niedbale i złą techniką. Przyczynia się to do niszczenia szkliwa zębów. Zęby powinno szczotkować się ruchami okrężno-wymiatającymi (od dziąsła, aż do dołu zęba) pod kątem 45 stopni. Pozwoli to na usunięcie jak największej ilości bakterii, osadu i resztek jedzenia. Natomiast w przypadku, gdy zapominamy o codziennym myciu zębów, odkłada się na nich płytka nazębna – osad, który po kilkunastu godzinach zmienia się w kamień nazębny, który jest w stanie usunąć tylko dentysta. Ponadto zbyt częste mycie zębów oraz zbyt mocne naciskanie na nie również przynosi niepożądane skutki – w ten sposób ściera się szkliwo zębów i prowadzi do powstawania ubytków. Co więcej - równie niebezpieczne dla zdrowia zębów jest ich mycie zaraz po zjedzeniu kwaśnych produktów żywnościowych, takich jak soki czy owoce. Powoduje to bowiem ścieranie się szkliwa, które jest bardziej podatne na uszkodzenia. Najlepiej jest wtedy odczekać około 1 godziny i dopiero po tym czasie umyć zęby.

Kolczyki w jamie ustnej niszczą zęby

Według badań niemal połowa osób noszących kolczyk w języku ma ubytki zębowe. Na piercing decydują się zwłaszcza młodzi ludzie. Występuje u nich później problem z pojawiającymi się przebarwieniami zębów, próchnicą czy pęknięciami szkliwa. W przypadku, gdy pojawią się ubytki, konieczna będzie wizyta u dentysty. Stomatolog pomoże w odbudowie zniszczonego zęba poprzez założenie plomby. Jeżeli jest to niezbędne – potrzebne będą korony lub licówki.

Nieprawidłowe używanie nici dentystycznej

Nić dentystyczna jest bardzo ważna w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Dociera ona do miejsc trudno dostępnych przez szczoteczkę. Posługiwanie się nią w sposób nieprawidłowy, przynosi jednak wiele niepożądanych skutków – prowadzi do zapalenia lub uszkodzeń dziąseł. Dowiedz się więcej na temat „Nić dentystyczna – jaki rodzaj wybrać i jak jej używać?

Nawyki, przyzwyczajenia

napoje gazowane z cukrem

Częste podjadanie w ciągu dnia i picie słodzonych i gazowanych napojów, przyczynia się do niszczenia zębów. Szczególnie niebezpieczne dla szkliwa są także herbaty (zwłaszcza owocowe i ziołowe), napoje energetyczne, białe wino (gdyż w przeciwieństwie do czerwonego wina ma większą kwasowość, co z kolei prowadzi do niszczenia szkliwa, natomiast czerwone wino posiada substancje zapobiegające próchnicy zębów). Najlepszym sposobem na picie białego wina jest spożywanie go w trakcie jedzenia posiłków, ponieważ wytwarzana wtedy ślina, obniża działanie szkodliwej dla zębów kwasowości. Jeżeli chodzi o napoje gazowane, najlepiej jest, by miały one jak najkrótszy kontakt z naszymi zębami, np. dobrym sposobem jest picie przez słomkę. Ważne jest, by nie przepłukiwać buzi słodzonymi napojami gazowanymi, gdyż ma to destrukcyjny wpływ na szkliwo naszych zębów.

Częste wychodzenie na basen

pływanie na basenie

Pływanie na basenie daje nam wiele korzyści. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie powinniśmy zapominać, by przed wizytą na kąpielisku zabrać do torby także szczoteczkę i pastę. Dlaczego mycie zębów po pływaniu w basenie jest takie ważne? Dzieje się tak dlatego, że występujący w wysokim stężeniu chlor znajdujący się w wodzie, wpływa niekorzystnie na stan naszych zębów. Na niektórych basenach woda może być rzadko wymieniana, a przez to bardziej chlorowana. Prowadzi to przede wszystkim do niszczenia się szkliwa, przebarwień na zębach lub też chorób zębów i dziąseł. Ważne jest więc, aby tak samo jak nie zapominamy o prysznicu po basenie, nie zapominajmy również o szczotkowaniu zębów. Jeżeli jednak nie zabierzemy szczoteczki i pasty, to przepłuczmy chociaż jamę ustną wodą mineralną z butelki.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Osoby, które chorują na refluks żołądkowo-przełykowy mają częściej problemy z zębami, które są nadwrażliwe, mają tendencję do zachorowania na próchnicę oraz ich szkliwo jest osłabione. Dzieje się tak dlatego, że zęby narażone są na silnie niszczące je działanie kwasów żołądkowych. Dentysta rozpozna, że pacjent cierpi na refluks, jednak dalsze leczenie podejmuje laryngolog bądź gastrolog.

Bruksizm

Bruksizm to inaczej zgrzytanie zębami (występuje ono zwłaszcza w nocy). Powoduje rozchwianie zębów, starcie koron zębowych (a przez to skrócenie ich), zmian zapalnych i ścieranie się szkliwa na zębach. Bruksizm nie tylko odbija się na stanie naszych zębów, ale powodować może także często nawracający ból głowy. Dodatkowo przypadłość ta jest trudna do wyleczenia. Należy zgłosić się z nią do dentysty. Stomatolog oceni stan naszych zębów oraz wykona zdjęcie RTG. Ponadto zleci założenie na zęby specjalnie do tego przeznaczonych szyn, dzięki którym zęby zostaną odciążone.

Onychofagia

Problemem osób cierpiących na onychofagię (prawie połowa nastolatków) jest nałogowe obgryzanie paznokci w celu rozładowania nagromadzonego napięcia, emocji, stresu, głodu czy też nudy. Jednak nawyk ten pociąga za sobą wiele negatywnych dla naszych zębów skutków. Zęby mogą zacząć się kruszyć, zmieniać kształt. Co więcej, obgryzanie paznokci sprawia, że ścieramy również szkliwo zębów. Ponadto w ten sposób przenosimy bardzo dużo bakterii znajdujących się pod paznokciami do jamy ustnej. Może to skutkować wystąpieniem różnych infekcji.

W miarę możliwości należy wystrzegać się czynników niszczących nasze zęby. Styl życia ma wpływ na wygląd i zdrowie zębów, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji i odpowiedniej diecie. W przypadku, gdy pojawią się ubytki, należy udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta odbuduje zniszczony ząb.