Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Piaskowanie zębów - czym jest i na czym polega?

Sprzęt dentystyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Piaskowanie zębów jest zabiegiem higienizacyjnym, który polega na usunięciu płytki nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów. Niweluje on również przebarwienia i drobne ilości kamienia nazębnego (pozostałego po zabiegu skalingu). Piaskowanie zębów często stosuje się przed profesjonalnym wybielaniem zębów. Zabieg ten może być także uzupełnieniem po wspomnianym już skalingu.

Na czym polega piaskowanie zębów?

zabieg piaskowania zębow

Piaskowanie zębów przeprowadza się za pomocą piaskarki stomatologicznej z której wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. Do wody dodawane są drobiny czyszczące (wodorowęglan sodu) oraz inne składniki (w tym pęcherzyki powietrza), które z łatwością docierają nawet do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami. W buzi pacjenta dentysta umieszcza odsysacz, który zbiera zużyty drobny proszek gromadzący się podczas zabiegu. Po oczyszczeniu zębów z osadów następnym krokiem jest ich fluoryzacja. Piaskowanie przeprowadzić może dentysta, a także higienista dentystyczny.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

szczoteczka do zebow

Przez najbliższe 48 godzin po zabiegu pacjent powinien stosować tzw.białą dietę. Dentysta zaleca, aby pacjent wstrzymał się od palenia papierosów, picia kawy, herbaty i innych napojów barwiących (ze względu na ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach). Po upływie tego czasu może powrócić do swojego normalnego trybu życia. Trzeba jednak mieć na uwadze bardzo istotną rzecz - jeśli pacjent chce się cieszyć długimi efektami po zabiegu, to musi przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Chodzi tu nie tylko o prawidłowe szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, ale również używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg piaskowania zębów?

Zabieg ten jest szczególnie zalecany osobom, które:

 • palą papierosy
 • piją dużo kawy, herbaty i wina
 • mają wybielone zęby
 • są podatne na przebarwienia zębów
 • noszą aparat zębowy (ortodontyczny)
 • posiadają zęby nachodzące na siebie

Jak często należy powtarzać zabieg piaskowania zęby?

Dla osób wyżej wymienionych najlepiej jest chodzić na zabieg do gabinetu stomatologicznego mniej więcej co kilka miesięcy. Jeżeli zabieg jest profilaktyczny, to można powtarzać go raz do roku. Systematyczne piaskowanie zębów daje nam wiele korzyści – m. in. usuwa zgromadzony osad na zębach, nieestetyczne przebarwienia, a także chroni nas od różnych chorób dziąseł i zębów. Ponadto zapewnia zdrowy stan i wygląd zębów.

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania

Istnieją czynniki przez które nie można dokonać zabiegu piaskowania zębów. Są one następujące:

 • alergia na sodę bądź inny składnik, którego dentysta używa podczas zabiegu
 • zranione lub bolesne błony śluzowe jamy ustnej
 • stany zapalne dziąseł
 • stany zapalne jamy ustnej
 • wrzody na narządach układu pokarmowego (żołądek, wątroba)

Czy piaskowanie zębów jest bolesne?

usmiech po piskowaniu zębow

Piaskowanie zębów jest bezbolesne. Jedynymi niedogodnościami, jakie pacjent może odczuwać są dość długo otwarte usta (do ok. 20-30 minut – zależy to od ilości osadu) oraz słony posmak płynu. Po zabiegu może zdarzyć się też, że odczujemy podrażnienie dziąseł. Jednak nie należy się tym martwić, gdyż wszelkie dolegliwości zwykle mijają już po kilku godzinach od wykonanego zabiegu.

Piaskowanie zębów – cena

Centrum Stomatologiczne Atria - dentysta Katowice, Chorzów i inne miasta na Śląsku oferują zabieg piaskowania zębów w cenie 125 zł. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem oferowanych przez nas usług.

Piaskowanie zębów jest całkowicie bezpieczne i bardzo skuteczne. Warto udać się na zabieg nie tylko ze względów estetycznych. Piaskowanie bowiem pozwoli na usunięcie osadów z powierzchni zębów, a co za tym idzie – przeciwdziała to rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Kolejnym atutem jest wyczyszczenie zębów w przestrzeniach bardzo trudno dostępnych, gdzie szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Dzięki piaskowaniu zęby staną się nie tylko zdrowsze, ale także gładsze i jaśniejsze.