Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Z jakich części składa się aparat ortodontyczny stały?

aparat ortodontyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Nosisz aparat ortodontyczny czy może dopiero czeka Cię jego założenie? Niezależnie, w której z tych grup jesteś, ten wpis jest dla Ciebie! Każdy kto nosi lub będzie nosić aparat ortodontyczny powinien posiadać chociaż minimum informacji na temat leczenia ortodontycznego. Dzięki takiej wiedzy nic nie powinno zaskoczyć Cię podczas leczenia. Będziesz także świadomym pacjentem, a to jest bardzo ważne w prawidłowym przebiegu leczenia.

Aparat ortodontyczny stały - budowa podstawowa

ZAMKI ORTODONTYCZNE

Zamki niezależnie od ich rodzaju stanowią podstawę aparatu ortodontycznego. Zamki przyklejane są do zębów w określonych przez lekarza pozycjach. Istnieje kilka rodzajów zamków ortodontycznych, a najpopularniejszymi są zamki metalowe (jest to najtańszy rodzaj zamków). Pomimo różnic w wyglądzie zarówno zamki metalowe, jak i ceramiczne czy kryształowe zbudowane są podobnie i pełnią taką samą funkcję. Nie różni ich także skuteczność działania. Podczas leczenia może wystąpić konieczność zmiany położenia zamka, w takich przypadkach ortodonta odkleja zamek i mocuje go za pomocą kleju w nowo ustalonej pozycji. Na ostatnich zębach zakładane są tzw. pierścienie. Są to zamki, które różnią się wyglądem od pozostałych i nie zakłada się na nie ligatur.

ŁUK ORTODONTYCZNY

Łuk potocznie nazywany jest drutem, gdyż jest to metalowy lub niklowo-tytanowy drucik umieszczany w zamkach. To właśnie łuk ortodontyczny odpowiedzialny jest za przemieszczanie się zębów. Na każdym etapie leczenia stosowane są inne łuki, wymienia się je w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta co 3-5 wizyty. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od umieszczenia w aparacie bardzo cienkiego i elastycznego drucika, aby delikatnie pobudzić zęby do ruchu. Wraz z upływem czasu stosuje się łuki sztywniejsze i o większej średnicy.

LIGATURY

Ligatury ortodontyczne to kolorowe gumki zakładane na zamki aparatu. Zadaniem ligatur jest utrzymanie łuku w odpowiedniej pozycji w zamkach. Zazwyczaj ligatury wymieniane są na każdej wizycie kontrolnej. Na naszym blogu pisaliśmy już o tym jaki kolor ligatur ortodontycznych warto wybrać i dlaczego.

Dodatkowe elementy aparatu ortodontycznego

SPRĘŻYNKI

Sprężynki zakładane są na łuk ortodontyczny pomiędzy dwa zęby. Ich celem jest oddziaływanie na zęby dodatkową siłą, by rozsunąć je od siebie.

ŁAŃCUSZKI ELASTYCZNE

Zakładane są na poszczególne zęby, np. od 6stek do 4ek. Stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed rozsuwaniem się zębów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia ortodontycznego? Zapraszamy do Atrii - ortodonta Chorzów!