Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ligatury ortodontyczne - jaki kolor wybrać?

ligatury ortodontyczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie ortodontyczne wiąże się z wieloma decyzjami, które pacjent musi podjąć przed rozpoczęciem lub w trakcie leczenia. Jedną z decyzji, która z pozoru może się wydawać prosta lub bez znaczenia jest wybór koloru, jaki będą miały mieć ligatury ortodontyczne. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam kilka rad, które mogą okazać się pomocne przy wybieraniu koloru tak zwanych gumeczek ortodontycznych.

Czym są ligatury ortodontyczne?

Ligatury to elastyczne gumki, które mają za zadanie podtrzymywanie drucika w zamkach aparatu. Dzięki ligaturom łuk nie przesuwa się, ani nie wypada. Ligatury ortodontyczne wymieniane są systematycznie (najczęściej co 1-1,5 miesiąca, czyli u wielu pacjentów na każdej wizycie kontrolnej).

Dlaczego ligatury ortodontyczne są w różnych kolorach?

Ligatury ortodontyczne występują w wielu wersjach kolorystycznych. Ich kolor jest jednak tylko "dodatkiem". Ligatury w różnych kolorach nie różnią się niczym od siebie. Wybór koloru ligatur zależy więc tylko i wyłącznie od gustu pacjenta. Dzieci bardzo często wybierają różnokolorowe ligatury, dzięki którym maja "tęczowy uśmiech", jednak na wybór różnokolorowych gumeczek nierzadko decydują się też dorośli. ;) Kolor gumek często bywa też wybierany pod kątem wykonywanej pracy, stonowane kolory mniej rzucają się w oczy i nie zwracają tak dużej uwagi na aparat.

Ligatury ortodontyczne - o tym pamiętaj przy wyborze koloruleczenie ortodontyczne

Pacjentom często wydaje się, że wybór białych lub kremowych ligatur pozwoli im znacznie zmniejszyć "widoczność" aparatu. Trzeba jednak wiedzieć, że ligatury ortodontyczne są zrobione z materiału, który łatwo ulega przebarwieniom. Z tego względu ligatury o bardzo jasnym kolorze już po kilku posiłkach mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Warto mieć na uwadze także to, że pod wpływem jedzenia posiłków czy mycia zębów ligatury "płowieją". ich kolor traci intensywność. Z tego względu pastelowe kolory (niebieski czy różowy) po  jakimś czasie będą bardzo blade. Jeśli chcemy wizualnie "wybielić zęby" dobrze sprawdzą się niebieskie i turkusowe ligatury. Z kolei, jeśli chcemy zminimalizować rzucanie się koloru w oczy, możemy zdecydować się na szare lub różowe ligatury. Odradza się także wybór czarnych ligatur. Ten kolor gumeczek sprawia, że zęby wyglądają szaro, a czasem wręcz sprawiają wrażenie zepsutych.

Jakie produkty najbardziej barwią ligatury ortodontyczne?

  • czerwone wino
  • curry
  • buraki
  • kawa
  • czarna herbata

Zapraszamy do ATRII osoby w każdym wieku, chcące podjąć leczenie ortodontyczne - Ortodonta Chorzów!