Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Zanim założysz aparat ortodontyczny - co warto zrobić?

aparat ortodontyczny - przed założeniem
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Na aparat ortodontyczny nigdy nie jest zbyt późno, warto zdecydować się na niego w każdym wieku. Jednak niezależnie od wieku, w jakim zdecydujemy się na leczenie ortodontyczne, warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Zanim założysz aparat ortodontyczny warto wiedzieć o pewnych czynnościach, które warto lub należy wykonać przed rozpoczęciem leczenia. Pozwoli Ci to oszczędzić czas, a także zmniejszyć stres związany z nową sytuacją.

Wizyta u stomatologa - wylecz wszystkie zęby

Przed wizytą u ortodonty, obowiązkowa jest wizyta u dentysty. Aparat ortodontyczny wymaga wcześniejszego wyleczenia wszystkich zębów! Tak więc jeśli planujesz rozpoczęcie leczenie ortodontycznego, odpowiednio wcześniej umów się na wizyty stomatologiczne. Wyleczenie wszystkich problemów z zębami minimalizuje ryzyko pojawienia się ich w trakcie noszenia aparatu. Oczywiście możliwe jest leczenie zęba z aparatem ortodontycznym, jednak wymaga to czasowego ściągnięcia go, a to z kolei wydłuża czas leczenia. Dlatego by zapobiec chorobom zębów podczas leczenia ortodontycznego - wylecz wszystkie zęby!

Wymień plomby

Jeśli wiemy, że nasze zęby były plombowane jakiś czas temu, warto zapytać dentystę o ich wymianę. Wymiana plomby na nową minimalizuje ryzyko, iż plomba ulegnie uszkodzeniu lub wypadnie w trakcie noszenia aparatu. Tak samo, jak w przypadku leczenia zębów, wiąże się to ze sprawnym przebiegiem leczenia ortodontycznego.

Pozbądź się kamienia nazębnego

Po wyleczeniu wszystkich zębów należy wykonać zabieg, dzięki któremu pozbędziemy się kamienia nazębnego. Piaskowanie i scaling warto wykonywać systematycznie, jednak przed założeniem aparatu jest to już konieczne. Pamiętaj, że raz w roku oczyszczanie zębów z kamienia jest refundowane w ramach NFZ.

Zaznajom się z rodzajami aparatówaparat ortodontyczny

Przed wizytą ortodontyczną warto zaznajomić się z rodzajami aparatów i ich cenami. Przeanalizowanie swoich potrzeb (np. odnośnie tego czy zależy nam, by aparat był niewidoczny), dostępnych środków finansowych i innych aspektów, pozwoli na podjęcie sprawnej decyzji odnośnie rodzaju aparatu. Oczywiście, ortodonta opisze każdą z możliwości i wskaże na co warto się zdecydować w danym przypadku. Wato jednak być świadomym dostępnych opcji, a także swoich potrzeb.

Wykonaj zdjęcia RTG

Wykonanie zdjęć RTG to obowiązkowy punkt każdego leczenia ortodontycznego. Jest potrzebna zarówno do ustalenia planu leczenia, jak i kontrolowania jego przebiegu. Dlatego warto wykonać zdjęcia już przed pierwszą wizytą u ortodonty. Dzięki temu oszczędzisz czas. Zazwyczaj potrzebne są dwa zdjęcia: pantomograficzne i cefalometryczne, jednak nie zaszkodzi zadzwonić do wybranego przez siebie gabinetu, aby upewnić się czy właśnie te rodzaje zdjęć będą potrzebne.

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem leczenia ortodontycznego? Nie czekaj, zacznij walczyć o piękne zęby już dziś! Ortodonta Chorzów - zapraszamy!