Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ból głowy a zęby - kiedy zęby mogą powodować ból głowy?

ból głowy a zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Ból głowy to powszechny problem wielu ludzi. Kiedy przyjdzie się nam z nim zmagać, najczęściej sięgamy po tabletkę w nadziei, że nie powróci. Niestety tabletki przeciwbólowe chwilowo łagodzą objawy, ale nie zwalczają przyczyny bólu. Rzadko kiedy pacjenci łączą nawracające bóle głowy z zębami, chociaż to one często bywają powodem bólu głowy. W jakich przypadkach zęby mogą powodować ból głowy? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Powody bólu głowy mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Dlatego, gdy zmagasz się z tą dolegliwością od dłuższego czasu, koniecznie udaj się do lekarza. Jednak gdy podstawowe badania nie wskażą na przyczynę bólu głowy, warto udać się do stomatologa. Mało kto wiąże ból głowy z zębami, chociaż lista schorzeń zębów powodujących ból głowy jest całkiem długa.

Kiedy zęby mogą być przyczyną bólu głowy?

  • Ropień zęba - czyli silne zapalenie tkanek wokół zęba, któremu towarzyszy pojawienie się ropy wokół/w zapalonych tkankach. Ropień wywoływany jest przez bakterie oraz toksyny. Jednym z objawów ropienia zęba jest pulsujący i silny ból głowy. Więcej na temat tego schorzenia przeczytasz tutaj - ropień zęba leczenie, objawy, przyczyny
  • Zęby mądrości - zarówno prze wyrośnięciem, jak i w trakcie tego procesu bóle głowy są częste. Bóle te pojawiają się spontanicznie, jednak mogą być bardzo uciążliwe. W tym przypadku najczęściej pomaga tabletka lub przeczekanie bólu (tym bardziej jeśli nie jest on bardzo silny). Co zrobić, gdy zęby wyrosną, a ból nadal się pojawia? Należy udać się do dentysty, gdyż zęby mądrości bardzo często wyrastają dotknięte jakimś schorzeniem np. próchnicą lub zapaleniem.
  • Bruksizm - czyli zgrzytanie zębami najczęściej podczas snu. Nieleczony bruksizm może powodować poważne konsekwencje, m.in. pęknięcia szkliwa, stany zapalne czy rozchwianie zębów. Osobom zmagającym się z bruksizmem bardzo często towarzyszą bóle głowy, spowodowany niejednokrotnie całonocnym zaciskaniem zębów.
  • Próchnica - to jedna z najpoważniejszych chorób zębów, niestety często lekceważona. Zagraża przede wszystkim zębom, ale ma także niebagatelny wpływ na zdrowie całego organizmu. Nieleczona próchnica może wywoływać infekcje bakteryjne czy nadwrażliwość zębów. Jednym z objawów próchnicy jest właśnie ból głowy.

Jeśli nie wiesz czy występujące u Ciebie bóle głowy są związane z zębami, skontaktuj się z lekarzem - dentysta Katowice, zapraszamy na wizytę!