Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Ból zęba po leczeniu kanałowym – czy to normalne?

ból zęba po leczeniu kanałowym kobieta
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie kanałowe - u większości z nas te słowa budzą bardzo nieprzyjemne skojarzenia. Niestety czasami jest to jedyna skuteczna metoda, aby pozbyć się schorzenia. Ale co zrobić, gdy ból zęba po leczeniu kanałowym się utrzymuje?

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe (profesjonalnie endodoncja) podejmowane jest przy nieodwracalnych zapaleniach miazgi zębowej. Powodem takiego zapalenie może być silna próchnica zębów lub inne uszkodzenia. Endodoncja polega na dokładnym oczyszczeniu komory zęba i kanałów korzeni zębowych z chorej miazgi. Po dezynfekcji wolne przestrzenie kanałów wypełniane są specjalną substancją.

Ból zęba po leczeniu kanałowym - dlaczego?

ból zęba po leczeniu kanałowym pacjent i lekarz

Pierwszym powodem, przez który możemy odczuwać ból po leczeniu kanałowym jest stan zapalny. Endodoncja oczyszcza kanały zębowe z toksyn, jednak nie powoduje, że stan zapalny znika od razu. Organizm potrzebuje czasu, aby go zwalczyć. Przez ten czas ( około tygodnia) ból może się utrzymywać.

Ból zęba po leczeniu kanałowym może być również spowodowany źle dobraną obudową kompozytową lub koroną zębową. Jeśli są one zbyt wysokie, powodują przeciążenie zęba, a co za tym idzie dolegliwości bólowe, które są szczególne odczuwalne przy gryzieniu lub zaciskaniu zębów.

Aby stwierdzić, co jest powodem bólu i znaleźć sposób na jego zlikwidowanie zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG.

Co zrobić, aby zmniejszyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

  • możesz zażyć łagodny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny (np. apap lub ibuprom)
  • przyłóż chłodny okład w okolice bolącego miejsca
  • oszczędzaj ząb - staraj się nie gryźć nim zbyt wiele, unikaj twardych pokarmów

Niestety nie ma sposobu, aby całkowicie zlikwidować ból zęba po leczeniu kanałowym. Powyższe metody mogą jedynie pomóc w okresie utrzymywania się bólu. Dolegliwość ta jest jednak całkowicie normalna i zdarza się często. Lecz jeśli ból utrzymuje się dłużej niż tydzień, najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do stomatologa.