Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Bolesne ząbkowanie u niemowląt - jak ulżyć dziecku w bólu?

bolesne ząbkowanie
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Bolesne ząbkowanie u niemowląt to powszechny problem, z którym zmaga się wielu rodziców. Z tego względu przygotowaliśmy wpis poświęcony sposobom na bolesne ząbkowanie u dzieci. Sprawdź, co pomoże zmniejszyć dyskomfort podczas ząbkowania.

Proces ząbkowania zaczyna się od około 4 miesiąca życia, a kończy w wieku 3-4 lat. Okres, w którym pojawiają się u dzieci zęby mleczne, często bywa dla nich nieprzyjemny, gdyż wyrzynające się zęby powodują dyskomfort, a także ból.

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Masowanie dziąseł

Masowanie dziąseł niemowlaka może przynieść mu ulgę w trakcie ząbkowania. Pamiętaj, by przed masowaniem dokładnie umyć zęby, a także żeby nie naciskać zbyt mocno palcami na obolałe dziąsła. Masaż dziąseł powinien być wykonywany delikatnie i powoli.

Gryzak

Gryzak to świetny sposób na zmniejszenie dyskomfortu dziecka podczas ząbkowania. Najlepiej jeśli gryzak wypełniony wodą lub żelem włożysz na chwilę do lodówki (ale nie do zamrażarki!), chłodny gryzak przyniesie maluchowi duże ukojenie. Wybierz dobry jakościowo gryzak z atestem oraz wypustkami, które dodatkowo masują dziąsła. Jeśli Twoje dziecko korzysta ze smoczka, warto zakupić taki, przeznaczony dla dzieci w okresie ząbkowania.

Żel kojący

Gdy ząbkowanie daje się Twojemu dziecku we znaki, możesz sięgnąć po specjalistyczny żel kojący. Żel szybko przynosi ulgę dzięki właściwościom przeciwbólowym, a dodatkowo działa antybakteryjnie.

Chłodne okłady

W okresie ząbkowania dziąsła często puchną, przez co cala buzia dziecka jest obolała. Dodatkowym ukojeniem w tym czasie będą chłodne okłady. Wystarczy przyłożyć zanurzony wcześniej w zimnej wodzie ręcznik do policzka malucha.

Dokładna higiena

Dyskomfort związany z wyrastaniem pierwszych ząbków sprawia, że dzieci wkładają do buzi różne przedmioty, np. klocki lub inne zabawki, na których roi się a nich od bakterii. Może to doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego w jamie ustnej, który sprawi dziecku dodatkowe nieprzyjemności. Pamiętaj, aby przemywać dziąsła dziecka, myj zabawki, które może wkładać do buzi, a gdy ząbek przebije się przez dziąsło kup odpowiednio dostosowaną szczoteczkę i wdrażaj nawyk szczotkowania od samego początku!