Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Bruksizm - leczenie botoksem

bruksizm - leczenie botoksem
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Botoks kojarzy się najczęściej jednoznacznie - zabiegi medycyny estetycznej, powiększone usta czy wypełnione zmarszczki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że botoks wykorzystywany jest także w medycynie do leczenia różnych schorzeń. Jednym z takich schorzeń jest właśnie bruksizm. Sprawdź, jak wyleczyć go botoksem!

Bruksizm to zaburzenie pracy układu ruchowego narządu żucia. Polega na mimowolnym tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki. Bruksizm bywa często nazywany po prostu zgrzytaniem zębami, gdyż właśnie taki odgłos wydaje się podczas tarcia. Schorzenie to ma negatywny wpływ na zdrowie zębów - zęby ścierają się, stają się rozchwiane, szkliwo pęka. Ponadto bruksizm wpływa negatywnie na estetykę twarzy, prowadzi do przerostu mięśni, często niesymetrycznie, przez co zaburza się symetria twarzy. Przez bruksizm twarz może stać się też nienaturalnie kwadratowa. Dodatkowo osoby zmagające się z bruksizmem cierpią na bóle głowy, napięcia karku, a nawet bóle pleców. Przypadłość ta dotyka osoby w każdym wieku.

Jak leczy się bruksizm botoksem?

Botoks, czyli inaczej toksyna botulinowa, działa na zasadzie zablokowania przepływów nerwowych do mięśni, które przez bruksizm są zbyt napięta. Po podaniu botoksu w odpowiednie miejsce, mięśnie żwacza rozluźniają się, zmniejsza się w nich napięcie. Dzięki temu pacjent przestaje mimowolnie zaciskać zęby w trakcie snu. Pierwszym efektem jest uczucie rozluźnienia w jamie ustnej, ustaje zgrzytanie zębami, zanikają bóle głowy i pleców. Następnie, do ok. 8 tygodni po zabiegu, zaobserwować można zmiany w rysach twarzy, które łagodnieją oraz powrót symetrii twarzy.

Zabieg w opinii większości pacjentów jest całkowicie bezbolesny. Trwa ok. 15 minut, nie pozostawia śladów i nie wymaga wyłączenia z codziennej aktywności. Całość leczenia przebiega najczęściej w 1-3 etapach w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Efekty zabiegu utrzymują się do ok. 8 miesięcy. To, jak często trzeba powtarzać zabieg i czy po odpowiedniej serii będzie to w ogóle w przyszłości konieczne, zależy od stopnia zaawansowania schorzenia oraz tego, w jakim stopniu mięśnie są podatne na osłabianie ich toksyną botulinową.

Leczenie bruksizmu botoksem - sprawdź jak wygląda ten zabieg w Atrii

Leczenie bruksizmu botoksem - przeciwwskazania

  • ciążą i okres karmienia piersią
  • nadwrażliwość lub alergia na składniki podawanego preparatu
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • stosowanie niektórych leków

Stan zdrowia pacjenta powinien być każdorazowy konsultowany z lekarzem przed zabiegiem. Zalecamy także, aby zabieg był wykonywany przez lekarza, gdyż konieczne jest dobranie odpowiedniej dawki preparatu oraz umiejętne ostrzyknięcie mięśni.