Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Poznaj najczęstsze choroby zębów i wylecz je!

Choroby zębów - fotel dentystyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Choć z pozoru wyglądają niewinnie, zaniedbane potrafią być bolesne w skutkach. Nawet dosłownie. Dlatego przedstawiamy dzisiaj 8 najczęstszych chorób zębów, o których każdy pacjent powinien wiedzieć. Umożliwi to szybsze rozpoznanie oraz późniejsze leczenie.

Choroby zębów - przykładowe schorzenia

Ból zęba, próchnica, leczenie kanałowe - te wyrażenia z pewnością nie kojarzą się pozytywnie. Niestety, to one towarzyszą nam najczęściej, jeżeli zignorujemy pierwsze objawy choroby zębów. Poniżej opisaliśmy te, na które najczęściej skarżą się nasi pacjenci.

1. Próchnica zębów

Jest to najczęściej spotykana dolegliwość u pacjentów. Próchnica to choroba bakteryjna, która rozwija się na tkankach twardych zęba. Zmaga się z nią praktycznie każdy. Powodem występowania tej dolegliwości jest dieta bogata w cukry, nieodpowiednia higiena (rzadkie szczotkowanie zębów lub jego brak) - to wszystko sprawia, iż po jakimś czasie na zębach pojawiają się czarne plamki. Błędem, jaki popełniamy, jest ignorowanie pierwszych etapów próchnicy. Dopiero przy pojawiającym się bólu, reagujemy i umawiamy się do dentysty.

2. Zapalenie miazgi zęba

Częściowo kontynuując punkt pierwszy, można powiedzieć, iż zapalenie miazgi zęba to skutek nieleczonej próchnicy. Charakteryzuje się silnym bólem oraz opuchlizną wokół chorego miejsca. Inny powód? Często zabiegi stomatologiczne lub takie, które nie zostały wykonane w prawidłowy sposób. Nieleczony może prowadzić nawet do martwicy zęba.

3. Zgorzel

Choroby zębów są ze sobą powiązane. Widać to na trzecim przykładzie, mianowicie zgorzelu, który jest efektem zapalenia miazgi zęba. Czym jest zgorzel? To silny stan zapalny, który objawia się rozpadem gnilnym obumarłej miazgi zęba. Wymagane jest w tym momencie leczenie kanałowe, jako że może dojść do utraty całego zęba, a także do negatywnych skutków dla całego organizmu.

4. Paradontoza

Jest to nie tylko jedna z najczęstszych, ale również jedna z najpoważniejszych chorób zębów. Paradontoza zaczyna się od rozwoju bakterii pod powstającym kamieniem nazębnym. Następnie dochodzi do zapalenia dziąseł. Rozwijający się stan zapalny ma już swoje objawy: silny ból, pojawiająca się krew przy myciu zębów, nadwrażliwość. Co stanie się, jeśli nie leczymy paradontozy? W efekcie nieleczenia możemy nawet stracić zęby.

Sprawdź również, jakie są objawy i przyczyny zapalenia dziąseł

5. Nadwrażliwość zębów

Fotel dentystyczny

Wspomniana wyżej nadwrażliwość cechuje wiele chorób zębów. Wywołuje nieprzyjemne uczucie podczas jedzenia zimnych lub ciepłych napojów i pokarmów, a także podczas wciągania powietrza, mycia zębów czy nawet przy nadgryzaniu. Dzieje się tak, ponieważ odsłonięta zębina jest bardziej wrażliwa na zewnętrzne bodźce. Dochodzi do tego poprzez zbyt mocne szczotkowanie, zgrzytanie zębami czy zbyt częste zabiegi stomatologiczne.

6. Wady zgryzu

Zaczynają się od najmłodszych lat, a potem towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Powstają gdy np. zbyt późno dziecko pozbędzie się mlecznych zębów lub na odwrót - zbyt wczesne ich wypadanie powoduje przesunięcie się reszty zębów. Takie złe ułożenie nie tylko źle wygląda; utrudnia także wymowę lub jedzenie oraz umożliwia rozwój bakterii (krzywe uzębienie utrudnia prawidłową higienę i dotarcie szczotki do każdego zakamarka). Rodzaje wad zgryzu to m.in: tyłozgryz, zgryz otwarty lub głęboki, przydozgryz, zgryz krzyżowy etc. Leczenie najczęściej sprowadza się do zastosowania aparatu ortodontycznego.

7. Kwasowa erozja szkliwa

Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku do uszkodzenia zębów dochodzi poprzez działanie kwasów. Dieta bogata w słodycze, gazowane napoje, soki czy nawet owoce prowadzi do powstania kwasów. Uszkodzone przez nie szkliwo zaczyna odpadać od zęba. Skutkować to może m.in. nadwrażliwością. Leczenie polega na zmianie sposobu odżywiania, zastosowania innej niż do tej pory pasty, a także wypełnianiu powstałych ubytków.

8. Ropień

Ostatnią dolegliwością, z którą pacjenci walczą najczęściej jest ropne ognisko zapalne. Stan zapalny powstaje często w kieszonce zębowej (między zębem a dziąsłem). Jego szybki rozwój bywa bolesny, towarzyszy mu również opuchlizna, zaczerwienienie, gorączka, a przede wszystkim problemy z szerszym otwieraniem ust. W celu wyleczenia pacjenta dentysta przedziurawia tkankę miękką (aby osuszyć to miejsce z ropy) lub zastosuje leczenie kanałowe (gdy ból pochodzi od zęba).