Choroby przyzębia są obecnie bardzo powszechne. Szacuje się, że ten typ schorzeń może dotyczyć blisko 70% populacji w każdym wieku. Czym jest periodontologia i co ma wspólnego z chorobami przyzębia? Dowiesz się tego w dzisiejszym artykule!
Periodontologia jest bardzo istotną dziedziną stomatologii, która specjalizuje się w działaniach profilaktycznych, diagnozowaniu oraz leczeniu chorób przyzębia i stanów zapalnych powstałych w jamie ustnej. Czym jest przyzębie? Jest to zespół otaczających ząb tkanek twardych oraz miękkich, których zadaniem jest unieruchomienie zęba w zębodole. Do przyzębia zalicza się dziąsło, okostną, ozębną, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy zęba.
Choroby przyzębia - jak się objawiają?
Jakie objawy powinny wzbudzić w nas podejrzenie, że z naszym przyzębiem dzieje się coś niedobrego? Do dentysty specjalizującego się w periodontologii, warto udać się, gdy zauważymy u siebie:
- odsłonięte szyjki zębowe
- nieprzyjemny zapach z ust
- chwianie się zębów
- krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania
- zaczerwienienie i nadwrażliwość zębów
Dlaczego cierpimy na choroby przyzębia?
Choroby przyzębia są spowodowane przede wszystkim przez gromadzący się kamień nazębny. Bakterie mnożące się w kamieniu nazębnym są w dużej mierze odpowiedzialne za osłabianie naszych dziąseł. Dlatego bardzo ważne jest, aby systematycznie usuwać kamień nazębny u dentysty.
Przyczyn chorób przyzębia, jak i czynników, które mogą potęgować problem powstawania kamienia nazębnego jest kilka. Do najpopularniejszych zalicza się:
- niewłaściwa higiena zębów i jamy ustnej
- uwarunkowania genetyczne
- cukrzyca
- zaburzenia hormonalne
- palenie papierosów
- bruksizm
- nieodpowiednia dieta
Jakie zabiegi oferuje periodontologia, by leczyć choroby przyzębia?
Do zabiegów periodontologicznych zalicza się m.in. skaling nad- i poddziąsłowy, czyli usunięcie złogów kamienia nazębnego oraz piaskowanie, które polega na wygładzeniu powierzchni korzeni zębowych. Dzięki temu usuwane są toksyny, które osłabiają tkankę dziąsła i prowadzą do rozchwiania zębów.
W zaawansowanych stadiach, choroby przyzębia leczy się za pomocą łyżeczkowania, zabiegu płatowego (jest to oczyszczanie głębokich korzeni, podczas tego zabiegu nacinane jest dziąsło, by lekarz mógł dostać się do głębokich części korzeni), przeszczepu kości lub dziąseł oraz plastyki dziąseł i wyrostka zębowego.
Kontroluj stan swoich zębów, aby nie doprowadzić do zmian, które bardzo ciężko wyleczyć. Zapisz się na wizytę kontrolną już dziś - dentysta Katowice.