Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Bruksizm - co to takiego i jak wyleczyć tę przypadłość?

Leczenie bruksizmu
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Gdy zauważamy skutki zgrzytania zębami, często jest już za późno, przez co musimy borykać się z dłuższym leczeniem. W tym momencie pojawia się pytanie: jak leczyć bruksizm żeby pozbyć się go raz na zawsze?

Czym jest bruksizm

Bruksizm to mimowolne zgrzytanie lub ścisk zębami, które głównie pojawiają się w nocy. Wiele osób cierpiących na jego skutki nie ma pojęcia, że to nocny ścisk szczęki jest powodem. W efekcie wybierają się do innych specjalistów, nie pomyślawszy o stomatologu. A to właśnie w gabinecie dentystycznym można nam zlecić i wyjaśnić dwie ważne rzeczy: przez co zgrzytamy zębami i jak wygląda leczenie bruksizmu.

Bruksizm - co go powoduje?

Bruksizm

Innymi słowy: jakie są przyczyny ciągłego nacisku na zęby? Z pewnością do jednego z głównych czynników należy stres towarzyszący w dzisiejszych czasach każdej grupie wiekowej. Cierpią na niego zarówno dzieci i młodzież (nerwy związane ze szkołą, egzaminami), jak również dorośli (wymagająca praca, problemy rodzinne). Sposobem na rozładowanie stresu jest właśnie zgrzytanie zębami.

Wada zgryzu natomiast powoduje pocieranie zębów o siebie, w efekcie czego nawzajem się ścierają. Aparaty ortodontyczne stanowią zatem niezwykłą pomoc, gdy decydujemy się na leczenie bruksizmu.

Dość często (choć z pozoru niekojarzone) nietolerancje pokarmowe wpływają na stan uzębienia. Organizm, jeśli jest zakwaszony, bardziej podatny jest na wymieniony wyżej stres. Również niedobory witamin (głównie magnezu) skutkują zgrzytaniem.

Objawy bruksizmu

Do czego prowadzi bruksizm:

  • trzask w stawach skroniowo-żuchwowych podczas ziewania lub gryzienia
  • "kwadratowienie" twarzy w wyniku rozbudowy mięśni żuchwy
  • ukruszenia lub mocno starte szkliwo zębów (widoczne podczas kontroli u stomatologa)
  • nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe napoje/jedzenie
  • bóle głowy (szczególnie po przebudzeniu), a także szyi, karku lub ucha

Bruksizm - leczenie

Gdy stomatolog zdiagnozuje u pacjenta bruksizm, przystępuje do jego leczenia. Pacjent wysyłany jest na badanie krwi w celu sprawdzenia, czy nie należy zniwelować niedoboru magnezu w organizmie. Ponadto, zakłada się szyny protruzyjne na noc, które zmniejszają odruch zgrzytania zębami. Sprawdza się stan włosów, skóry, paznokci, aby potwierdzić, iż to na pewno nie inna choroba. Pacjenci, choć preferują zwykłe leki, częstokroć muszą zmienić swój styl życia i odżywiania. Niweluje to stres, przez który nasz organizm musi odreagować w nocy. Alternatywną metodą dla szyn jest leczenie bruksizmu botoksem. Więcej o leczeniu bruksizmu toksyną botulinową przeczytasz na naszej stronie.