Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Co jeść po wyrywaniu zęba? Sprawdź nasze zalecenia!

co jeść po wyrywaniu zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wyrywanie zęba wiąże się z dużym stresem dla pacjenta. Chociaż dzięki nowoczesnym metodom znieczulania, wyrywanie zęba odbywa się praktycznie bezboleśnie, to niestety po ekstrakcji możemy odczuwać pewien dyskomfort. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i zwrócić szczególną uwagę na to, co będziemy jedli po zabiegu. W dzisiejszym artykule podpowiemy co jeść, a z czego warto zrezygnować, by nie utrudnić gojenia się rany. 

Wyrywanie zęba - o czym pamiętać po?

Podstawową zasadą, o której zawsze informują lekarze jest to, aby przez minimum dwie godziny całkowicie powstrzymać się od jedzenia i picia. Dwie godziny to minimalny czas, jaki powinniśmy dać ranie na delikatne zasklepienie się i powstanie skrzepu. Jeśli nie będziemy przestrzegać tego zalecenia, może dojść do nadmiernego krwawienia z rany i podrażnienia jej. Z tego względu pamiętaj, aby przed usuwaniem zęba zjeść posiłek i wypić odpowiednią ilość płynów, by nie doprowadzić do zasłabnięcia w trakcie i po zabiegu. 

Co jeść po wyrywaniu zęba? 

Po kilku godzinach, gdy utworzy się skrzep, pacjenci mogą spożyć pierwsze pokarmy i przyjąć płyny. Trzeba jednak pamiętać, że rana po wyrywaniu zęba wciąż jest bardzo świeża i podatna na uszkodzenia. Dlatego przez minimum 24 godziny (a najlepiej 2-3 dni) należy bardzo uważać na to co i w jaki sposób się spożywa. 

  • Zupy kremy - możesz sięgnąć po zupki dla niemowlaków lub samodzielnie przygotować zupę krem. Kremowa konsystencja takiego dania nie wymaga gryzienia, a co za tym idzie nie obciąża kości, które po wyrywaniu zęba mogą być nadwyrężone. Pamiętaj, by zupa nie była gorąca. 
  • Jogurty - chłodne jogurty mogą przynieść ulgę i są dobrą przekąską po ekstrakcji zęba. Wybierz jogurty bez dodatków (bez ziaren czy płatków).
  • Lody - są swego rodzaju pocieszeniem dla wielu pacjentów. Lekarze zalecają jedzenie lodów ze względu na ich bezpieczną konsystencję oraz fakt, że wychładzają jamę ustną. Ich kojące działanie porównać można do zimnych okładów, które również są zalecane.
  • Koktajle owocowe - są świetną przekąską lub pomysłem na śniadanie. Dodatkowo są smaczne i zdrowe. ;) Swoje ulubione owoce lub warzywa zblenduj i dodaj wodę, mleko lub jogurt. 

Inne zalecenia po wyrwaniu zęba znajdziesz na naszym blogu.

Czego nie jeść po wyrywaniu zęba?

  • Zrezygnuj z gorących napojów i pokarmów - mogą one uszkodzić skrzep, który utworzył się w ranie. 
  • Przez kilka dni po wyrwaniu zęba wyklucz z menu twarde pokarmy. Szczególnie chodzi tutaj o orzechy, chipsy i podobne przekąski, których małe kawałki mogą podrażnić ranę i dostać się do niej.
  • Pokarmy które wymagają silnego gryzienia i długiego przeżuwania - w zależności od tego, który ząb był wyrywany, cała szczęka może być nadwyrężona. Sąsiednie zęby mogą pobolewać. Dlatego najlepiej przez ok. 3 dni zrezygnuj m.in. z mięs, które wymagają długiego przeżuwania czy jedzenia bułek.
  • Ostre potrawy - z nich warto zrezygnować na dłuższy czas. Rana po wyrwanym zębie to bardzo delikatny obszar, więc ostre jedzenie może go szybko podrażnić. 
  • Kwaśne i gazowane napoje - tak jak w przypadku ostrego jedzenia, mogę one podrażnić ranę.