Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Demineralizacja szkliwa - co to takiego?

profilaktyczne zabiegi stomatologiczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Demineralizacja szkliwa to problem, który nieleczony, może przysporzyć wiele kłopotów ze zdrowiem zębów. Dlatego warto wiedzieć, czym objawia się ten proces, jak mu zapobiegać i jak sobie z nim poradzić. Zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Szkliwo czyli zewnętrzna warstwa zębów to najtwardszy "materiał" w naszym organizmie, ma za zadanie ochronę zębiny. Szkliwo jest bardzo mocne i twarde, jednak mimo to ulega niszczeniu przez kwasy, bakterie i urazy mechaniczne. Demineralizacja szkliwa polega na wypłukiwaniu się wapnia i fosforu z naszych zębów. Proces ten powoduje nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy oraz ogólne osłabienie zębów.

Demineralizacja szkliwa - przyczyny

  • spożywanie dużej ilości cukru, który sprzyja rozwojowi bakterii
  • spożywanie dużej ilości kwaśnych pokarmów, które mają silne działania na wypłukiwanie wapnia
  • nieodpowiednia higiena zębów
  • wiek (z wiekiem coraz więcej wapnia wypłukuje się z organizmu)
  • nagromadzenie płytki nazębnej
  • niektóre choroby, m.in. refluks jelitowo - żołądkowy

Jak objawia się demineralizacja szkliwa?

Początki demineralizacji możemy zauważyć, gdy na zębach pojawiają się białe przebarwienia (plamki). Kolejnym objawem jest nadwrażliwość zębów.
Gdy zauważymy u siebie takie objawy, nie należy ich lekceważyć. Konieczna będzie wizyta u dentysty, który precyzyjnie rozpozna problem oraz ustali sposób jego likwidacji.

Demineralizacja szkliwa - zapobieganie

Istnieją sposoby, dzięki którym możemy zapobiec procesowi demineralizacji. Jednym z najistotniejszych sposobów jest dieta. Warto zatroszczyć się, aby spożywać odpowiednio dużo pokarmów zawierających wapń i fosfor. Ponadto należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, w tym o myciu zębów po każdym posiłku, by resztki pokarmów nie osadzały się na zębach, gdyż to powoduje rozwój bakterii. Warto także ograniczyć spożywanie słodkich, gazowanych napojów, natomiast kwaśne soki pić przez słomkę. Dzięki temu ograniczymy kontakt kwasów ze szkliwem.

Dobrym sposobem na oczyszczenie jamy ustnej z bakterii jest płukanie jej olejem kokosowym. O tym, jak olej kokosowy wpływa na zęby pisaliśmy już na naszym blogu.