Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Olej kokosowy a zęby - dlaczego warto go używać?

kokos olej kokosowy w słoiku
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Olej kokosowy od dłuższego czasu jest jednym z ulubionych naturalnych składników wielu kobiet. Jego wpływ na poprawę kondycji włosów, skóry czy paznokci jest niezaprzeczalny. Ale czy jest użyteczny tylko dla Pań? Otóż nie. Poza kosmetycznymi właściwościami, olej kokosowy ma bardzo dobry wpływ także na nasze zęby i jamę ustną. 

Olej kokosowy zalicza się do grupy olejów roślinnych, jest pozyskiwany z twardego miąższu orzecha kokosowego. W ostatnich miesiącach w mediach głośno było na temat tego, że spożywanie oleju kokosowego (np.używanie go do smażenia)  wcale nie jest zdrowsze niż tłuszczów zwierzęcych. Głosy te były poparte badaniami, w których okazało się, że olej kokosowy zawiera więcej tłuszczów nasyconych aniżeli zwierzęcy. Mimo, iż aspekty zdrowotne spożywania tego olejku zostały poddane wątpliwości, nie zmienia się to, że wciąż bardzo użyteczne jest stosowanie go w formie np. masek na włosy.

Olej kokosowy - jak pomaga naszym zębom i jamie ustnej?

Olej kokosowy, który chcemy wykorzystywać w higienie jamy ustnej i zębów powinien być nierafinowany, organiczny, tłoczony na zimno i nie zawierać żadnych dodatków.

  • Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie - Dzięki substancjom zawartym w oleju kokosowym, takim jak kwas laurynowy oraz kwas karponowy, olej kokosowy zwalcza bakterie w jamie ustnej i na zębach oraz zapobiega ich rozprzestrzenianiu. Dzięki temu zapobiega powstawaniu takich chorób jak próchnica zębów. Świetnie radzi sobie także Korony zębowew łagodzeniu stanów zapalnych dziąseł.
  • Niweluje nieświeży oddech - Dzięki wspomnianym powyżej właściwościom olej kokosowy świetnie radzi sobie z nieświeżym oddechem. Dodatkowo jest produktem w 100% naturalnym.
  • Zmniejsza ryzyko powstawania ubytków w zębach - Równanie jest proste, mniej bakterii = mniej ubytków w zębach.
  • Działa wybielająco na zęby - Olej kokosowy pomaga oczyszczać zęby z kamienia nazębnego, a już po około dwóch tygodniach stosowania można zauważyć, że zęby odzyskują swoją naturalną biel.
  • Pomaga likwidować krwawienie z dziąseł - Dzięki temu, że pomaga pozbywać się kamienia nazębnego, który może powodować krwawienie dziąseł. Dodatkowo  łagodzi podrażnione dziąsła.

W jaki sposób wykorzystać olej kokosowy do płukania zębów i jamy ustnej?

Poza wyżej wymienionymi korzyściami wynikającymi z płukania jamy ustnej olejem kokosowym, jego działanie ma wpływ także na skuteczniejsze leczenie chorób gardła oraz oczyszczanie całego organizmu z toksyn.

Jak płukać jamę ustną olejem kokosowym?olej kokosowy słoiczek

  • najlepiej, aby płukać jamę ustną rano, na czczo
  • do jednorazowego płukania użyj 1-2 łyżeczek oleju
  • płucz jamę ustną i zęby przez około 20 minut
  • nie połykaj oleju (to bardzo ważne, ponieważ razem z olejem połkniesz również bakterie które "zebrał" w Twojej jamie ustnej)
  • po wypłukaniu jamy ustnej, przepłucz ją ciepłą wodą

Olej kokosowy i jego wpływ na zęby - PAMIĘTAJ!

Płukanie zębów olejem kokosowym przynosi wspomniane efekty, jeśli jest wykonywane regularnie, przez dłuższy okres czasu (nawet kilka miesięcy). Pamiętaj też, że używanie oleju kokosowego do higieny jamy ustnej i zębów jest tylko elementem wspomagającym. Stosowanie go w żadnym razie nie zastąpi wizyt u stomatologa. Dlatego miej na uwadze, aby systematycznie sprawdzać swoje zęby w gabinecie stomatologicznym oraz zgłaszać się do lekarza w razie dolegliwości.