Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Dieta wegańska a zęby - czy może zaszkodzić?

dieta wegańska a zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Dieta wegańska stale zyskuje na popularności. Często nie wynika już tylko z pobudek światopoglądowych, ale jest także sposobem ludzi na poprawę odżywiania się i wdrożenie zdrowszego trybu życia. Często jednak samodzielne zabieranie się za zmianę diety i nawyków żywieniowych przynosi więcej szkody niż pożytku dla zdrowia. Dlaczego?

Dieta wegańska - czy może być niezdrowa?

Dieta wegańska ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że rezygnując z mięsa i produktów odzwierzęcych (mleka, jaj, śmietany, itp.), robią dużą przysługę swojemu organizmowi. Ograniczają bowiem spożycie tłuszczów oraz pokarmów zawierających szkodliwy cholesterol, a z drugiej strony spożywają wiele warzyw i owoców. Przeciwnicy tego rodzaju diety uważają z kolei, że wartości odżywczych zawartych w mięsie oraz produktach mlecznych nie sposób zastąpić żadnymi wegańskimi produktami. Powszechne jest także twierdzenie, że weganie są narażeni na wiele chorób wynikających z niedoboru witamin i niezbędnych minerałów. Kto więc ma rację? Otóż prawda leży po środku. Dieta wegańska faktycznie jest zdrowa, dzięki temu że składa się z wielu wartościowych produktów, jednak nieodpowiednio skomponowana może doprowadzić do niedoboru ważnych składników w naszym organizmie.

Dieta wegańska a zęby dieta wegańska cytrusy

Od dziecka każdy z nas słyszał, że mleko jest bardzo ważne, aby mieć zdrowe i mocne zęby. To prawda, wapń jest bardzo ważny dla naszych zębów, a spożywanie mleka to jeden z najprostszych sposobów, aby dostarczać go organizmowi. Kolejnym wyzwaniem dla wegan, jest przyswajanie odpowiedniej ilości witaminy B2, B12 oraz D. Brak tych witamin w diecie, jak również wapnia, cynku i żelaza, może doprowadzić do osłabienia szkliwa i zębiny. Brak pożądanej przez organizm witaminy D, może także przyczynić się do chorób przyzębia i rozwoju próchnicy.

Kolejną kwestią dotyczącą zagadnienia diety wegańskiej i zębów jest zwiększone spożycie owoców. Należy pamiętać, że cytrusy spożywane w dużych ilościach, mogą prowadzić do kwasowej erozji szkliwa. Dlatego po spożyciu tego rodzaju owoców należy przepłukać jamę ustną wodą, by obniżyć stężenie kwasów. Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych owoców, może do doprowadzić do zniszczenia szkliwa.

Co robić, by dieta wegańska nie szkodziła zębom?

  • Dostarczaj organizmowi witaminy (B2, B12, D)  i minerały (wapń, żelazo, cynk) w inny sposób niż przez spożywanie produktów mięsnych i mlecznych. Warto spożywać np. mleko sojowe, tofu, brokuły, kapustę, szpinak.
  • Jeśli to konieczne, przyjmuj suplementy diety zawierające wyżej wymienione witaminy i minerały.
  • Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u dentysty w celu kontrolowania stanu zębów.

Ostatni punkt dotyczy oczywiście nie tylko osób, które praktykują dietę wegańską. Systematyczne wizyty kontrolne u dentysty są bardzo ważne niezależnie od diety. Umów się na wizytę już dziś i skontroluj stan swoich zębów - stomatolog Katowice.