Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Flosser – do czego służy i jak go stosować?

nić dentystyczna
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Flosser to popularny przyrząd do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, szczególnie pomiędzy zębami trzonowymi, działający za pomocą osadzonej w jego rękojeści nici dentystycznej, która usuwa bakterie i kamień nazębny z trudno dostępnych przestrzeni znajdujących się między zębami. Flossery mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych nici oraz szczoteczek międzyzębowych.

Dlaczego warto stosować flooser?

Nieregularna budowa naszych zębów sprawia, że niektóre miejsca w naszej jamie ustnej są szczególnie trudno dostępne dla tradycyjnej szczoteczki do zębów. Szczoteczka dociera zazwyczaj jedynie do trzech z pięciu powierzchni każdego z naszych zębów. Aby zatem skutecznie walczyć z bakteriami i resztkami pokarmu, które znajdują się w przestrzeniach między zębami, powinniśmy korzystać dodatkowych metod – takich jak np. nitkowanie zębów.

Popularne modele flosserów wykorzystują woskowane nici, które skutecznie usuwają bakterie i ułatwiają czyszczenie. Wygodna rękojeść ułatwia skuteczne nitkowanie zębów. Stomatolodzy są zgodni, że nitkowanie zębów powinno być wykonywane przynajmniej raz na dobę.

Wśród zalet flossera można wymienić jego niewielki rozmiar, dzięki czemu można go mieć zawsze przy sobie i używać np. na uczelni czy w pracy po każdym zjedzonym posiłku. Dokładne i regularne czyszczenie zębów, zmniejsza ryzyko chorób dziąseł oraz powstawania próchnicy zębów czy ubytków.

Rodzaje flosserów

Aktualnie najpopularniejszym na rynku rodzajem flossera jest – w dużej mierze ze względu na swą niewysoką cenę – tzw. flosser tradycyjny (zwany również niciowykałaczka), mający młoda kobieta flosser zębynajczęściej postać hybrydy nici dentystycznej, wykałaczki oraz czyścika (skrobaczki) do języka w jednym.

Taka budowa pozwala na jeszcze skuteczniejszą walkę o zdrowy i piękny uśmiech, gdyż osadzona nić odpowiada za lepsze usuwanie bakterii, czyścik odświeża oddech a wykałaczka skutecznie usuwa znajdujące się między zębami resztki pokarmu. Flossery mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku.

Popularnym rodzajem flossera jest flosser elektryczny, zasilany baterią, szczególnie wygodny dla osób noszących mosty. Nylonowa końcówka flossera elektrycznego, wykonująca około 10.000 ruchów na minutę, zapewnia jeszcze dokładniejsze czyszczenie przestrzeni między zębami. Irygator dentystyczny wykorzystuje do czyszczenia strumień płynu pod ciśnieniem.

Flosser – w jaki sposób prawidłowo go używać?

Poręczny uchwyt flossera pozwala nam skierować krótki odcinek nici w miejsce, które pragniemy dokładnie wyczyścić. Flosser należy skierować do przestrzeni międzyzębowej w ten sposób aby osadzona w nim nić dentystyczna mogła w delikatny sposób przemieszczać się wokół zębów.

Nić powinno się przesuwać łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami. Nitkując zęby i czyszcząc miejsca znajdujące się poniżej linii dziąseł przy pomocy flossera należy starać się tak prowadzić nić, aby nie dotykała ona dziąseł zbyt gwałtownie. Wykonywanie zbyt mocnych lub gwałtownych ruchów może spowodować uszkodzenie lub skaleczenie delikatnej powierzchni dziąseł. Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli nam bezpiecznie i skutecznie pozbyć się resztek pokarmowych oraz usunąć nalot nazębny.

Ile to kosztuje?

Za opakowanie zawierające 40 sztuk nicio-wykałaczek zapłacimy około 12 złotych. Koszt flossera elektrycznego to około 65 złotych.