Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Fluoryzacja – wzmocnij szkliwo swoich zębów

Fluoryzacja zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Fluoryzacja (lakierowanie) zębów to podstawowy zabieg profilaktyczny w stomatologii, który polega na pokryciu powierzchni szkliwa zębów fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Po nałożeniu lakier jest pozostawiany na zębach na pewien czas, dzięki czemu dochodzi do jego oddziaływania na związki wapnia zawarte w szkliwie pacjenta. Dzięki temu wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach.

Jakie są zalety fluoryzacji?

Zabieg fluoryzacji powoduje, że zęby pacjenta stają się bardziej odporne na szkodliwe działanie kwasów oraz bakterii i tym samym zwiększa się ich odporność na próchnicę. Jest to aktualnie jedna z najskuteczniejszych metod mających na celu zapobieganie rozwojowi choroby próchnicowej. Sama fluoryzacja jest bezbolesna i trwa około 5 – 10 minut.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg fluoryzacji zębów?

Zabieg fluoryzacji zębów można wykonywać zarówno u osób dorosłych oraz dzieci mających już pierwsze mleczne zęby. Fluoryzacja może być także wykonywana u osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Lakier fluorowy wykorzystywany u osób dorosłych jest bezbarwny i po zakończonym zabiegu nie pozostawia śladów na powierzchni zębów pacjenta. U dzieci stosowany jest lakier fluorowy o miodowym zabarwieniu, dzięki czemu stomatolog może precyzyjnie dobrać odpowiednią dawkę. Preparat jest całkowicie bezpieczny i nawet w sytuacji przypadkowego połknięcia nie stwarza ryzyka dla zdrowia małego pacjenta.

Jak często wykonywać zabieg fluoryzacji?

Częstotliwość z jaką powinna być wykonywana fluoryzacja zębów jest uzależniona od skłonności uzębienia pacjenta do rozwoju próchnicy. Standardowo zabieg powinien być wykonywany co 6 miesięcy w przypadku osób dorosłych, natomiast w przypadku dzieci co 4 miesiące. Całkowity koszt lakierowania wszystkich zębów w zależności od gabinetu stomatologicznego to z reguły wydatek od około 50 do 100 zł .

O czym warto pamiętać przy fluoryzacji zębów?

Fluoryzacja zębów stanowi nieskomplikowany zabieg stomatologiczny, który należy wykonywać jedynie na zdrowych zębach. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, warto wcześniej zadbać o dokładne wyczyszczenie zębów przez profesjonalistę, który przeprowadzi skaling oraz piaskowanie zębów. Lakierowanie zębów powinno zostać przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę, który dobierze preparat o odpowiednim stężeniu i właściwe wykona cały zabieg.

Na ten i inne zabiegi profilaktyczne zapraszamy do gabinetów Atrii!