Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Hemisekcja zęba w chirurgii stomatologicznej

Hemisekcja zęba
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Rozwój chirurgii stomatologicznej pozwala w dzisiejszych czasach uratować zęby dotknięte nawet bardzo ciężkimi schorzeniami. Dzięki stosowanym obecnie metodom leczenia, usuwanie zęba nie jest jedynym sposobem na pozbycie się bólu i choroby. Hemisekcja zęba jest jednym z alternatywnych rozwiązań.

Hemisekcja zęba - czym jest?

Hemisekcja jest zabiegiem przeprowadzanym na zębach wielokorzeniowych (najczęściej na trzonowcach), polegającym na separacji i usunięciu części korony i korzenia zęba, przy jednoczesnym zachowaniu jego zdrowej części. Po zabiegu hemisekcji zęba wymagana jest odbudowa protetyczna. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy zdecydować się na ten zabieg?

Hemisekcja zęba to często jedyna opcja, dzięki której ekstrakcja zęba nie jest konieczna. Jest to zabieg wykonywany przy złamaniach korony i korzeni zębów, niepoprawnie przeprowadzonego leczenia kanałowego oraz przy silnej próchnicy.

Wskazania do przeprowadzenia hemisekcji zęba

  • złamany pionowo ząb i/lub korzeń
  • brak efektów po leczeniu kanałowym
  • ubytek kości
  • zmiany zapalne w obrębie korzenia
  • silna próchnica

Przeciwwskazania do zabiegu

  • znaczne rozchwianie zęba spowodowane np.paradontozą lub inną chorobą przyzębia
  • brak możliwości wykonania protetyki zęba

Przebieg zabiegu hemisekcji zęba

Hemisekcja zęba w chirurgii stomatologicznej

Pierwszą czynnością jaką wykonuje stomatolog jest zdjęcie radiologiczne, na podstawie którego ząb jest kwalifikowany do zabiegu lub nie. Hemisekcja zęba rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego zęba. Następnie część przeznaczona do usunięcia jest usuwana za pomocą wiertła od części, która zostanie zachowana. W ostatniej fazie zabiegu odseparowany korzeń wraz z częścią korony zostaje usunięty przez stomatologa za pomocą kleszczy. W razie konieczności zakładane są szwy. Po około sześciu tygodniach od zabiegu rozpoczyna się proces związany z protetyką zęba.