Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak dbać o higienę zębów z aparatem ortodontycznym?

higiena zębów z aparatem
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Aparat ortodontyczny to spora zmiana dla pacjenta, szczególnie w pierwszych dniach po założeniu. Z czasem nawyki związane z dbaniem o aparat stają się rutyną i przestają być zauważalne na co dzień. Warto od pierwszego dnia z aparatem wdrożyć odpowiednie nawyki związane z higieną, aby nigdy nie odczuwać dyskomfortu związanego z leczeniem ortodontycznym.

Akcesoria do higieny aparatu ortodontycznego

  • Tradycyjna szczoteczka do zębów - zęby, na których założony jest aparat należy myć zwykłą szczoteczką, tak jak przed założeniem aparatu. Jednak zwykła szczoteczka to nie wszystko.
  • Szczoteczka jednopęczkowa - dzięki ułożeniu pęczka włosia, pozwala na precyzyjne oczyszczenie szczelin między aparatem a zębami, a także na dokładne oczyszczenie zamków z każdej strony.
  • Irygator lub nić dentystyczna - te akcesoria pomogą Ci dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, do których zwykła szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć.
  • Płyn do płukania jamy ustnej - najlepiej taki, który w składzie zawiera fluor. Płyn pozwoli "doczyścić" zęby, a przy okazji powlecze je wartwą substancji zapobiegających próchnicy.

O tym warto pamiętać nosząc aparat ortodontyczny

  • Myj zęby po każdym posiłku. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych (resztki jedzenia często zostają na aparacie), ale także dlatego, że osadzone na zębach resztki jedzenia prowadzą do rozwoju bakterii, a te z kolei do powstawania próchnicy.
  • Jeśli nie masz możliwości umycia zębów po posiłku, postaraj się przepłukać jamę ustną wodą, a gdy tylko będzie to możliwe, umyć zęby.
  • Jeśli aparat podrażnia Twoje policzki lub wargi, stosuj wosk ortodontyczny. Pozwoli Ci on zapobiec zranieniom wewnątrz jamy ustnej.

Ortodonta Chorzów - zapraszamy na wizytę!