Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Kilka sprawdzonych metod jak czyścić język! Sprawdź koniecznie!

Jak czyścić język
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Większość z nas, choć dba o higienę jamy ustnej niemal każdego dnia, nie zdaje sobie jednak sprawy, że nie robi tego do końca dobrze. Ważną kwestią jest także czyszczenie języka, do czego służą różne sprzęty, np. skrobaczka do języka. Jakie jeszcze metody dbania o tę część jamy ustnej znamy?

Dlaczego warto dbać o język?

W jamie ustnej bakterie oraz resztki pokarmów znajdują się nie tylko na zębach. Pozostają także na języku, przez co w efekcie możemy zaobserwować na nim biały nalot (stworzony głównie przez osadzającego się na nim bakterie). Jeżeli jest on efektem tylko zaniedbania higieny, można się go pozbyć stosując specjalne narzędzie jak np. skrobaczka do języka. Jeśli jednak nic z nim nie zrobimy, może doprowadzić do wielu chorób, np. grzybicy.

Język jest ważną częścią jamy ustnej. Służy nam do żucia, ssania, mowy, połykania itp. Dzięki znajdującym się na nim brodawkom możemy odczuwać smak. Zaniedbanie go powoduje problem, z którym boryka się wielu ludzi, mianowicie przykry zapach z ust. Dlatego też należy zadbać o wyczyszczenie każdej części jamy ustnej - lepsza jej higiena to lepszy całokształt i szybsze osiągnięcie śnieżnobiałego uśmiechu.

Czym i jak czyścić język

Istnieje parę nietrudnych metod czyszczenia języka w trakcie mycia zębów. Najbardziej znaną jest chyba stosowanie szczoteczki do zębów - wystarczy odwrócić ją na drugą stronę (większość szczoteczek wyposażona jest w specjalne gąbeczki, które usuwają zanieczyszczenia). Dzięki temu większość bakterii zostanie wymieciona. Według niektórych, użycie zwykłej szczoteczki nie zapewnia jednak odpowiedniej czystości. Dodatkowo, sięganie do głębszych partii języka może powodować ruchy wymiotne.

Drugą metodą, coraz bardziej powszechną, jest skrobaczka do języka. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego urządzenia, które kształtem przypomina żyletkę. Jak używać tego typu skrobaczkę? Przykładając ją do powierzchni języka, należy parokrotnie przeciągnąć nią od tyłu do przodu. Następnie to samo zrobić z bokami języka. Czynność tę najlepiej powtarzać dwa razy w ciągu dnia, po myciu zębów. Po wszystkim wypłukać skrobaczkę i usta. Nie zapominajmy także o ostrożności - zbyt dalekie włożenie skrobaczki może powodować uszkodzenia dalszej części języka oraz dyskomfort.

Trzecią metodą, stosować bardziej jako dopełnienie dwóch pierwszych, jest użycie płukanki lub pasty do języka. Zapewnią nie tylko od razu świeży zapach, ale także przeczyszczą każdy zakamarek szczęk, jak również sam język. Specjalne pasty (podobnie jak skrobaczki) można zakupić praktycznie w każdej aptece.

Problemy z językiem - inne powody?

Jeśli, po zastosowaniu którejś z powyższych porad, nadal odczuwalny będzie nieprzyjemny zapach, wraz z nalotem na języku, nie należy zwlekać. Odcień oraz konsystencja nalotu często odzwierciedla to, co dzieje się wewnątrz organizmu. Po umówieniu się na wizytę u stomatologa, powinniśmy uzyskać odpowiednie informacje odnośnie naszego stanu zdrowia.