Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jak myć zęby? - prawidłowe metody mycia zębów

Jak prawidłowo myć zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Jakie są prawidłowe metody szczotkowania zębów? Czy podczas codziennego mycia odpowiednio dbam o ich higienę? Skąd wiedzieć, jak myć zęby tak, aby nie zniszczyć dziąseł? Wiele osób zadaje sobie powyższe pytania. Także wiele osób na co dzień nie zastanawia się, czy faktycznie myje zęby w sposób prawidłowy. Poniżej przedstawiamy najlepsze metody szczotkowania jamy ustnej.

O czym należy pamiętać przy każdym myciu

Oprócz samej techniki szczotkowania zębów, zadbajmy także o szczoteczkę i pastę, odpowiednio dobrane do nas samych. Należy pamiętać, że jedyne szczoteczki, jakich powinniśmy używać, to szczoteczki miękkie lub średnie. Twarde szczoteczki używane są przeważnie do mycia protez lub aparatów ortodontycznych. Podczas mycia mogą uszkodzić nam dziąsła, co zakończy się ich krwawieniem. Co więcej, po każdym posiłku powinniśmy szczotkować zęby przez ok. 2-3 minuty; dzięki temu zadbamy o odpowiednią higienę. Nie tylko użycie szczotki gwarantuje czystość zębów. Dodatkowo ważne jest stosowanie środków uzupełniających, tj. płyn do płukania ust lub nitkowanie.

Co nam dają regularne metody mycia zębów

Jak myć zęby

Kiedy dowiemy się, jak myć zęby, aby im nie zaszkodzić (i co więcej, zaczniemy stosować te metody), zauważymy nie tylko, że usuwamy wszystkie resztki pokarmu. Efektem będzie też świeższy oddech oraz ochrona przez bakteriami, osadem, kamieniem nazębnym czy próchnicą.

Metody mycia zębów

  • Metoda Roll (obrotowo-wymiatająca) - Stosowana przy chorobach przyzębia. Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45°, a następnie przesuwaniu po dziąsłach i koronach sposobem obrotowo-wymiatającym, omijając jednocześnie obszary przyszyjkowe zębów.
  • Bass (wibrująca) - Ustawiamy szczotkę pod kątem 45° do szyjki zębów (szczoteczka musi być odwrócona włosiem w stronę dziąseł). Poruszamy nią poziomo, ruchami wibrująco-drgającymi. Metoda ta sprawdza się w celu pozbycia się płytki bakteryjnej.
  • Stilmann (masująco-oczyszczająca) - Metoda sprawdza się w przypadku odsłaniania się korzeni zębowych. Szczoteczka ustawiona pod kątem 45° do korzeni przesuwana jest w górę, lekko drgając, ruchem poprzecznie - wibrującym.
  • Charters - Ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45° w kierunku górnym (płaszczyzny zgryzowej); szczotka ma częściowo zachodzić za dziąsło. Stosujemy ruchy obrotowe, w tym samym czasie uciskając na dziąsła. Nieodpowiednie wykonywanie tej metody prowadzi do uszkodzenia dziąseł; z drugiej strony, przy odpowiednim użytkowaniu, pomaga nam na choroby przyzębia.
  • Fones - Szczoteczka ułożona pod kątem prostym do dziąsła, następnie poruszana ruchem obrotowym usuwa nalot z powierzchni gładkich. Niestety, nie usuwa nalotu z powierzchni stycznych. Jest to najlepsza metoda dla dzieci oraz osób upośledzonych.
  • Metoda pionowa i pozioma - Tradycyjne metody mycia zębów. Pionowa metoda polega na pionowym ustawieniu szczoteczki względem powierzchni językowych (czyli "z tyłu" dolnych zębów przednich) i wykonywaniu ruchów "wymiatających" płytkę nazębną. Druga metoda to po prostu poziome ruchy szczoteczki po powierzchni żującej.

Zatem, jak myć zęby? Chyba każdy z nas znajdzie teraz metodą dla siebie.