Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Mycie zębów u dzieci - jak je do tego zachęcić?

mycie zębów u dzieci
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Odpowiednia higiena jamy ustnej dziecka to podstawa do tego, aby w przyszłości nie miało problemów z zębami. Nawyki związane z pielęgnacją zębów powinny być wdrażane już od pojawiania się pierwszego ząbka. Często jednak mycie zębów jest dla dzieci bardzo przykrym obowiązkiem, którego unikają na wszelkie sposoby. Jak sobie z tym poradzić?

Prośby, nagrody, kary... często żadna z tych metod nie pomaga, kiedy próbujemy przekonać dzieci do systematycznego mycia ząbków. Co może zrobić rodzic, aby nauczyć dziecko systematyczności w higienie jamy ustnej oraz uświadamiać mu od najmłodszych lat, jak ważne jest mycie zębów oraz kontrolowanie ich stanu u dentysty.

Jak wdrożyć systematyczne mycie zębów u dzieci?

  1. Jeśli dziecko jest za małe, aby samodzielnie myć ząbki, powinni to robić rodzice. Pamiętaj, że mycie zębów należy rozpocząć od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Zadbaj o to, by szczoteczka była odpowiednio miękka, przeznaczona dla dzieci w danym wieku. Ponadto postaraj się nie robić niczego na siłę, by nie zrazić malucha do szczoteczki. Warto spróbować zrobić z tego zabawę, by zaciekawić dziecko tą czynnością i sprawić, by ten czas kojarzył mu się miło. Aby zainteresować pociechę czynnością szczotkowania, dobrze jest, by szczoteczka była np. kolorowa lub ozdobiona postaciami z bajek.mycie zębów u dzieci mama z córką
  2. Jeśli Twoja pociecha jest w takim wieku, że może sama myć zęby, pozwól jej na to. Nadzoruj jednak czy robi to w odpowiedni sposób oraz odpowiednio długo. Możesz wdrożyć wspólne szczotkowanie zębów. Dzieci są bacznymi obserwatorami, a rodzice są ich największym wzorem, dlatego jeśli będzie widział, że mycie zębów jest Twoim nawykiem, łatwiej będzie mu zrozumieć, że powinien robić tak samo.
  3. Porozmawiaj z dzieckiem na temat higieny jamy ustnej. Uświadom mu, dlaczego jest tak ważna. Możesz pokazać mu ilustracje zepsutych oraz zdrowych ząbków. Wytłumacz mu kim jest dentysta i jak ważne jest, by go odwiedzać.
  4. Świetnym sposobem, aby zachęcić dziecko do systematycznego mycia zębów jest odnotowywanie mycia zębów rano i wieczorem. Możesz skorzystać z kalendarzy mycia zębów stworzonych przez nas -
    > kalendarz mycia zębów <
  5. Zadbaj o to,by mycie zębów było dla Twojego dziecka przyjemne. Dobierz dla niego odpowiednią szczoteczkę (może być to szczoteczka elektryczna lub tradycyjna ozdobiona obrazkami z ulubionej bajki), spraw mu klepsydrę, która będzie odmierzać czas szczotkowania, wybierzcie wspólnie pastę do zębów, której maluch będzie chętnie używać.

Umów wizytę kontrolną dla swojej pociechy - stomatolog Katowice, Chorzów i inne miasta...