Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Jaka szczoteczka elektryczna czyści najlepiej?

Jaka szczoteczka elektryczna
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Gdy postanawiamy zrezygnować ze szczoteczki manualnej, stajemy przed wyborem "jaka szczoteczka elektryczna będzie dla mnie odpowiednia?" Tak naprawdę każda z nich posiada właściwości godne polecenia. Warto się z nimi zaznajomić, aby lepiej czyścić jamę ustną.

Dlaczego szczoteczka elektryczna jest lepsza od manualnej?

W poprzednim artykule (Wybór szczoteczki do zębów) opisane zostały ogólnie cechy szczoteczki manualnej i elektrycznej. Postanowiliśmy rozszerzyć temat tej drugiej, ponieważ wiele pacjentów na co dzień szuka odpowiedzi na pytanie "jaka szczoteczka elektryczna jest dla mnie dobra?".

Szczoteczki elektryczne mają wiele zalet. Zdecydowanie lepiej usuwają płytkę nazębną w porównaniu ze szczoteczką manualną. Dodatkowo, szczoteczka elektryczna sama wykonuje proces szczotkowania zębów, użytkownik jedynie przesuwa nią po ich powierzchni. Tego typu szczoteczki są bezpieczniejsze dla dziąseł - nie podrażniają ich i sprawiają, że dziąsła nie krwawią. Dzięki bardziej precyzyjnemu czyszczeniu można zapobiec powstawaniu próchnicy i chorób zębów.

Jeżeli już zdecydujemy się, jaką szczoteczkę elektryczną wybrać, możemy także dokupić elementy pomagające w jej utrzymaniu. Są to m.in. podróżne ładowarki, pojemnik na przechowywanie szczoteczki w łazience lub uchwyty na główkę czy całą szczoteczkę.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu szczoteczki?

Jaka szczoteczka elektryczna

Jest wiele kryteriów, według których należy wybierać ten rodzaj czyszczenia zębów. Są to np. różnice w ergonomii rączki lub w giętkości szyjki. Ważna jest także wielkość główki oraz ułożenie włókien. Dodatkowymi elementami decydującymi o zakupie są: gumki polerujące zęby lub masujące dziąsła, powierzchnia do czyszczenia języka i wewnętrznej strony policzków (która znajduje się z tyłu główki).

Wybór szczoteczek elektrycznych na rynku

Na rynku istnieją trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne, soniczne i ultradźwiękowe.

  • oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne - skupiają się na mechanicznym usuwaniu osadu. Posiadają okrągłą główkę, która wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne, czyli raz w prawo raz w lewo, oraz ruchy pulsacyjne - do przodu i do tyłu.
  • soniczne - podłużna główka elektronicznej szczoteczki sonicznej czyści zęby za pomocą ruchów wymiatających. Włosie zostaje wprawione w drgania, a fale dźwiękowe oczyszczają zęby oraz przestrzenie między nimi.
  • ultradźwiękowe - wytwarzają fale dźwiękowe o częstotliwości 1,6 MHz (ok. 96 mln pulsacji na minutę); posiadają także właściwości antybakteryjne. Czyści przestrzenie międzyzębowe oraz do 5 mm poniżej dziąseł, co dodatkowo wzmacnia dziąsła.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Kiedy już się zdecydujemy, jaka szczoteczka elektryczna nas interesuje, powinniśmy nauczyć się odpowiednią myć nią zęby.

Mycie zębów powinno mieć miejsce co najmniej 2 razy dziennie, po każdym posiłku. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Po nałożeniu pasty, należy przyłożyć szczoteczkę do zębów, a dopiero potem ją załączyć. Każdą część należy szczotkować oddzielnie. Zaczynamy od części zewnętrznej - przesuwając szczotkę poziomo, wzdłuż linii dziąseł. Następnie w ten sam sposób czyścimy część wewnętrzną.

Każde mycie zębów powinno trwać co najmniej 2 minuty (ok 30 sekund na każdą z części). Główkę szczoteczki, podobnie jak szczoteczkę manualną, należy wymieniać co 3 miesiące.