Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Kiedy wypadają zęby mleczne u dzieci?

zęby mleczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Zapewne większość rodziców zadaje sobie na pewnym etapie rozwoju dziecka pytanie "kiedy wypadają zęby mleczne?". Często pytanie te opatrzone jest dodatkowymi wątpliwościami - czy zęby mleczne u mojej pociechy nie wypadły za wcześnie? A może zaczęło się to zbyt późno? Zmartwienia w tym temacie są najczęściej niepotrzebne. W dzisiejszym artykule przedstawimy orientacyjny wiek, w którym zwykle wypadają mleczaki. 

Utrata zębów mlecznych, tak jak ząbkowanie, jest kwestią indywidualną. Można przyjąć orientacyjny okres, kiedy u większości dzieci mleczaki wyrastają i wypadają. Jeśli jednak dzieje się to trochę wcześniej lub trochę później, nie musi to oznaczać nic złego. Oczywiście, jeśli mamy duże wątpliwości czy wszystko w rozwoju zgryzu u dziecka przebiega prawidłowo, warto skonsultować się z lekarzem.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Pierwsze ząbki pojawiają się u dzieci w trakcie pierwszego roku życia. Na naszym blogu znajdziesz pełny kalendarz ząbkowania. Zęby mleczne zaczynają wypadać, gdy powstają zawiązki zębów stałych, które "wypychają" zęby mleczne. Ponadto rozrost szczęki powoduje, że mleczaki zaczynają się chwiać. Proces wymiany całego uzębienia na stałe trwa kilka lat. Pierwsze ząbki zaczynają wypadać w wieku ok. lat pięciu. Ostatnie zęby mleczne mogą wypaść nawet w wieku ok. 12-14 lat.

Jakie zęby mleczne wypadają najpierw?

Zwykle najszybciej wypadają ząbki, które wyrosły jako pierwsze, czyli dolne jedynki. Następnie wypadają dolne dwójki - ma to miejsce ok. 6-7 roku życia. Po około roku zaczynają wypadać górne jedynki i dwójki. Następne zęby, które wypadają to kły - najpierw dolne (9-12 r.ż.), później górne. Pierwsze i drugie zęby przedtrzonowe wypadają w okresie 10 - 13 lat. 

Czy usuwać zęby mleczne?

Zdecydowanie lepiej poczekać, aż mleczaki wypadną samoczynnie. Usunięcie zęba zbyt wcześnie spowoduje, że w jego miejsce przez długi czas nie pojawi się ząb stały. Taka sytuacja może spowodować powstanie wady wymowy czy nawet powstanie wady zgryzu. Z powodu luki po przedwcześnie usuniętym zębie, pozostałe ząbki przesuwają się, przez co ząb stały będzie miał później problem z prawidłowym ustawieniem. Z uwagi na to, do usunięcia zęba mlecznego przedwcześnie nie należy doprowadzać, chyba że ząb jest w tak złym stanie, że usunięcie go jest jedyną możliwą metodą. Jednak w innych przypadkach, nie powinno się celowo doprowadzać do wcześniejszego wypadnięcia zęba.