Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Kontrolna wizyta u ortodonty - czego można się spodziewać?

aparat ortodontyczny
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Dla osób noszących aparat ortodontyczny jakiś czas kontrolna wizyta u ortodonty jest czymś powszednim. Po kilkunastu miesiącach najczęściej wiedzą już czego można się spodziewać, ile może trwać wizyta itp. Dzisiejszy artykuł będzie z pewnością pomocny dla osób, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z aparatem. Przedstawimy w nim najczęstsze czynności wykonywane na wizytach kontrolnych. Zapraszamy do przeczytania!

Wizyty kontrolne odbywają się zwykle co 4-8 tygodni. Ich częstotliwość zależy od etapu leczenia czy zastosowanych rozwiązań. Ponadto na częstotliwość wizyt mają także wpływ indywidualne uwarunkowania u pacjenta. Czyli m.in. to jak bardzo zęby są podatne na przesuwanie się. U jednych pacjentów zęby są bardzo mobilne i daną zmianę można osiągnąć w 3 tygodnie, z kolei u innych pacjentów taka sama zmiana może zająć 6 tygodni. 

Kontrolna wizyta u ortodonty - jakie czynności mogą być wykonane? 

Wymiana ligatur 

Wymiana ligatur, czyli kolorowych gumeczek podtrzymujących drut, jest nieodłączną częścią każdej wizyty. Gumki rozciągają się wraz z upływem czasu, dlatego niemalże na każdej wizycie wymieniane są na nowe. Wizyta kontrolna, na której wymieniane są ligatury trwa zazwyczaj bardzo krótko. Sama wymiana gumeczek nie zajmuje więcej niż 5 min. Podczas takiej wizyty ortodonta kontroluje pozostałe elementy aparatu, postępy w leczeniu i w razie potrzeby oczyszcza zęby. Całość takiej wizyty zwykle nie trwa dłużej niż 15 min. 

Wymiana łuków w aparacie 

Łuki ortodontyczne (potocznie zwane drutami) odpowiedzialne są za odpowiednie przesuwanie zębów, W trakcie całego leczenia łuki wymieniane są zgodnie z potrzebami pacjenta. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od założenia cieniutkiego i elastycznego łuku. W miarę postępów leczenia ortodonta zmienia łuki na grubsze i sztywniejsze. Konieczność wymiany łuków ortodontycznych jest kwestią bardzo indywidualną u każdego pacjenta. To, jak często wymieniane będą łuki zależy od podatności zębów na przesuwanie oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu. Uśrednić można, że wymiana łuków jest konieczna co 2-4 miesiące. Wizyty podczas których lekarz wymienia łuki i ligatury trwają zwykle ok. 30 minut. 

Wdrożenie wyciągów ortodontycznych 

O tym, czym są wyciągi ortodontyczne pisaliśmy już na naszym blogu. Wyciągi mogą, ale nie muszą być wdrożone w trakcie leczenia. Są stosowane u pacjentów, u których pojawia się konieczność dopasowania położenia zębów dolnych i górnych. Jeśli ortodonta zadecyduje o wdrożeniu wyciągów, na wizycie dokładnie wyjaśni pacjentowi jak działają oraz jak długo je nosić, kiedy zmieniać itp. 

Założenie metalowych ligatur ortodontycznych 

Założenie metalowych ligatur jest często stosowane przez ortodontów na pewnym etapie leczenia. Metalowe ligatury pozwalają na mocniejsze dociśnięcie łuków do zamków, przez co zęby mogą intensywniej zmieniać swoje położenie. Zdarza się tak,  że pacjenci w ogóle nie będą mieli zakładanych ligatur metalowych, a z kolei inni mogą je nosić przez cały okres leczenia. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta i ustaleń lekarza. 

Założenie sprężynek/łańcuszków 

Sprężynki i łańcuszki zakładane na aparat w trakcie leczenia mają na celu wzmożenie siły oddziałujących na zęby. Sprężynki działają na zasadzie normalnej sprężyny i mają na celu "odepchnięcie" zębów od siebie. Z kolei gumowe łańcuszki przesuwają poszczególne zęby względem siebie i zapobiega rozsuwaniu się zębów.

Ortodonta zwykle zapowiada większe zmiany, które planuje wprowadzać na kolejnych wizytach. Zdarza się jednak, że konieczność wprowadzenia pewnych zmian pojawia się nagle. Nie bój się pytać swojego ortodonty, dlaczego zakłada nowy element w aparacie lub o inne rzeczy związane z leczeniem. 

Zapraszamy na wizyty do ATRII - Ortodonta Chorzów