Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Wyciągi ortodontyczne - do czego służą?

wyciągi ortodontyczne
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Leczenie ortodontyczne to długi i często skomplikowany proces. Zdarza się, że w trakcie leczenia, ortodonta musi podjąć decyzje, które wcześniej były niemożliwe do przewidzenia - jednak nic w tym strasznego, decyzje te mają na celu poprawę jakości leczenia lub skrócenie jego czasu. W wielu przypadkach jest jednak tak, że każdy etap leczenia przebiega zgodnie z założonym wcześniej planem. Bez względu na to jak przebiegać będzie Twoje leczenie, warto byś wiedział o leczeniu ortodontycznym trochę więcej. W dzisiejszym artykule omówimy do czego służą wyciągi ortodontyczne. Zapraszamy do lektury.

Czym są wyciągi ortodontyczne i do czego służą?

Wyciągi ortodontyczne to lateksowe gumki, które w wybranych przypadkach zostają wdrożone w leczenie jako element aparatu stałego. Wyciągi te są jednak wyjmowane i zmieniane samodzielnie przez pacjenta. Wyciągi mają na celu dopasowanie położenia górnych i dolnych zębów. Pomagają ustawić prawidłowy zgryz, a co za tym idzie, gdy istnieje konieczność ich założenia, są bardzo ważnym elementem leczenia. 

Wdrożenie wyciągów ortodontycznych do leczenia odbywa się na zwykłej wizycie kontrolnej aparatu. Ortodonta dokładnie tłumaczy pacjentowi jak oraz na które zęby zakładać gumki. Pacjent otrzymuje komplet wyciągów, które będzie samodzielnie wymieniał w razie potrzeby. Na opakowaniach gumek widnieje najczęściej schemat uzębienia, na którym lekarz zaznacza w jaki sposób zakładać wyciągi. 

Jak często wymieniać wyciągi i jak długo należy je nosić?

To ile czasu w ciągu doby nosić wyciągi zależy od indywidualnych zaleceń lekarza. Niektórzy pacjenci powinni nosić je całą dobę, inni kilka godzin dziennie lub tylko na noc. Zaleca się także, aby nie zdejmować wyciągów do jedzenia. Warto pamiętać, że jedzenie posiłków z wyciągami usprawnia proces poprawnego ustawiania zgryzu. 

Co do wymiany gumek, warto zmieniać je po posiłkach. W celu utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej i zębów warto zdejmować je do szczotkowania. 
Pamiętaj, niezwykle ważne jest, aby prawidłowo założyć wyciągi ortodontyczne! Podczas wizyty ortodontycznej upewnij się,  że wiesz jak to robić. 

Jesteś zainteresowany leczeniem ortodontycznym? Zapraszamy do ATRII - ortodonta Chorzów