Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Kwasowa erozja szkliwa - jak temu zapobiec?

Kwasowa erozja szkliwa
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Każdy z nas marzy o zdrowych i ładnych zębach, które będą nam służyć przez długie lata. Niestety, nie tak łatwo o nie dbać i zapewnić im długowieczność. Jednym z zagrożeń dla naszych zębów jest kwasowa erozja szkliwa. W dzisiejszym artykule dowiesz się jakie są przyczyny jej powstawania i co robić, aby uchronić się przed tą dolegliwością.

Na czym polega kwasowa erozja szkliwa?

Erozja zębów nie jest przypadłością bakteryjną, ani wirusową. Swoje źródła ma w nieprawidłowej diecie i nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Kwasowa erozja szkliwa to osłabienie, uszkodzenie, a następnie utrata tkanek zęba. Ubytki te powodowane są przez kwasy pochodzące z napojów i pożywienia lub będące następstwem chorób. Po wyniszczeniu szkliwa, może dojść do ścierania się zęba, gdyż przez brak szkliwa nie ma on ochrony. W procesie erozji szkliwa na zębach powstają charakterystyczne, płaskie i gładkie ubytki, w których zbiera się ciemny osad, a same zęby stają się cieńsze, słabsze i bardziej przeźroczyste.

Kwasowa erozja szkliwa - objawy

Poza wyżej wspomnianymi ubytkami, w których zbiera się osad, cierpiąc na erozję szkliwa, możemy zaobserwować u siebie następujące objawy:

  • nadwrażliwość na gorące i zimne pokarmy
  • przebarwienia powstające na zębach
  • ból przy jedzeniu

Objawy są bardzo zbliżone do objawów nadwrażliwości zębów, dlatego wskazane jest, aby jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.

Jak zapobiec erozji szkliwa?

Kwasowa erozja szkliwa sok grejfrutowy

Kwasowa erozja szkliwa to przypadłość, której de facto nie można wyleczyć. Powstałe w jej wyniku ubytki mogą zostać jedynie wypełnione przez lekarza. Dlatego bardzo ważne w tym przypadku są działania profilaktyczne. Znajomość kilku wskazówek może okazać się niezwykle pomocna i uchronić nasze zęby.

Oto co możesz robić, aby kwasowa erozja szkliwa nie była Twoim zmartwieniem:

  • napoje gazowane i soki (szczególnie grejpfrutowe, pomarańczowe czy jabłkowe) staraj się pić przez słomkę, aby ograniczyć ich kontakt z zębami
  • nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnego posiłku
  • używaj pasty do zębów z dodatkiem fluoru
  • nie przetrzymuj napojów w ustach
  • po spożyciu kwaśnego posiłku, napoju lub owoców przepłucz usta wodą
  • myj zęby szczoteczką z niezbyt twardym włosiem
  • nić dentystyczna – stosuj ją dodatkowo między myciem zębów szczoteczką

Warto pamiętać, że kwasowa erozja szkliwa to bardzo częsta przypadłość u dzieci, dlatego powyższe zasady stosuj nie tylko u siebie, ale także u swojej pociechy.