Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Lakowanie zębów u dzieci – na czym polega i kiedy lakować zęby?

Lakowanie zębów
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym. Dentysta wykonuje go zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. W artykule dowiesz się między innymi o tym, kiedy należy wykonać zabieg lakowania zębów i na czym polega.

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów polega na zatykaniu, czyli uszczelnianiu naturalnych bruzd, zagłębień czy szczelin. W czasie zabiegu dentysta pokrywa je lakiem – materiałem stomatologicznym, który dodatkowo uwalnia jony fluoru chroniące przed próchnicą i wzmacniające szkliwo zębów. Można lakować zęby trzonowe, przedtrzonowe – zarówno stałe i mleczne, a także górne boczne siekacze stałe. Ze względu na budowę tych zębów, łatwo zalegają tam resztki pokarmów, które są trudne do usunięcia (szczególnie przez dzieci).

Kiedy wykonać zabieg lakowania zębów?

Warto zdecydować się na lakowanie zębów możliwie jak najszybciej po wyrośnięciu zęba. Wtedy w szczelinach oraz bruzdach nie zapoczątkuje się próchnica zębów. Z tego względu najczęściej zabieg przeprowadza się u dzieci. Natomiast osoby dorosłe często lakują zęby mądrości, które wyrzynają się najczęściej między 17. a 21. rokiem życia.

Przebieg zabiegu lakowania zębów

Stomatolog przeprowadza zabieg lakowania zęba w następujący sposób:

 • Za pomocą szczoteczki oczyszcza ząb z wszelkich zanieczyszczeń, resztek pokarmów i osadów.
 • Osusza ząb sprzężonym powietrzem.
 • Nakłada wytrawiacz umożliwiający odpowiednie utrzymanie laku, który po minucie dentysta zdejmuje.
 • Ponownie osusza ząb.
 • Pokrywa ząb lakiem i rozprowadza go po jego powierzchni.
 • Nakłada lak, który zostaje utwardzony dzięki światłu lampy diodowej.
 • Na koniec dentysta sprawdza, czy lak jest odpowiednio twardy i szczelny.

  Po zabiegu należy chodzić na wizyty kontrolne co pół roku. Wtedy stomatolog sprawdzi, czy lak nie wymaga uzupełnienia w przypadku jego utraty częściowej lub całościowej.

  Lakowanie zębów – zalety

  Dzięki zabiegowi lakowania zębów:
 • zmniejsza się ryzyko pojawienia się próchnicy zębów (nawet o 90%). Zęby zalakowane są niemal całkowicie odporne na jej wystąpienie przez co najmniej kilka lat,
 • zatrzymuje rozmnażanie się bakterii w głębokich bruzdach (bruzdy występują naturalnie na zębach trzonowych i przedtrzonowych). Są one zbyt wąskie, aby włosie szczoteczki mogło się tam dostać i skutecznie je oczyścić,
 • laki mają gładką powierzchnię, co umożliwia łatwiejszą i skuteczniejszą higienę jamy ustnej.

Czy lakowanie zębów boli?

Lakowanie zębów jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym oraz nie wiąże się z dyskomfortem. Lakowanie jednego zęba trwa kilkanaście minut – nie wliczając oczyszczania i osuszania.

Zabieg lakowania zębów powinno przeprowadzać się, gdy zęby są w pełni zdrowe. W przypadku zębów dotkniętych próchnicą w fazie początkowej, dentysta wykonuje lakowanie poszerzone. Natomiast jeżeli chodzi o lakowanie zębów u dzieci, wskazane jest pokrycie bruzd i szczelin lakami kolorowymi.

Nie należy mylić lakowania zębów z lakierowaniem zębów. Inną nazwą lakierowania jest fluoryzacja zębów.