Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Leczenie kanałowe na jednej wizycie - czy jest to możliwe?

data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Nowoczesna stomatologia oferuje coraz więcej udogodnień dla osób, które panicznie boją się wizyt u dentysty. Rozwój medycyny, w tym środków znieczulających, daje stomatologom dużo większe możliwości niż przed kilkoma laty. Jedną z dziedzin, która na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęła jest endodoncja. Leczenie kanałowe obecnie nie oznacza bólu i długiego czasu trwania. Dentysta może wykonać je już na jednej wizycie. Jak to możliwe? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Leczenie kanałowe na jednej wizycie

O leczeniu kanałowym pisaliśmy na naszym blogu już kilkukrotnie. Konieczność podjęcia leczenia endodoncyjnego nigdy nie odbywa się w przyjemnych okolicznościach, gdyż jest konieczna w przypadku zapalenia miazgi zęba. Chora miazga powoduje silny ból.

Jedna wizyta zamiast kilku?

Jednowizytowe leczenie kanałowe trwa około 2 godzin. W odróżnieniu od tradycyjnej endodoncji wyklucza ono złożoność i wiele etapów tradycyjnej metody. Podjęcie leczenia kanałowego, które ma zostać wykonane na jednej wizycie wyklucza wykorzystywane w tradycyjnej endodoncji zatruwanie miazgi (dewitalizację). Leczenie kanałowe na jednej wizycie polega na usunięciu całej chorej miazgi za pomocą specjalnych narzędzi oraz mikroskopu, a następnie na dokładnym oczyszczeniu kanałów. Usunięcie miazgi wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu.

Brak konieczności zatruwania miazgi zębowej sprawia, że dentysta jest w stanie przeprowadzić całe leczenie kanałowe na jednej wizycie. Podczas tradycyjnego leczenia pacjent musi pojawić się w gabinecie minimum dwa razy - na zatrucie miazgi, a następnie na oczyszczenie kanałów. Zdarza się jednak, że na wizycie po zatruwaniu miazgi, okazuje się, że zatruwanie trzeba powtórzyć. Z tego też względu jednodniowe leczenie kanałowe jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla pacjenta i może oszczędzić wiele nerwów i czasu.

Zapraszamy na leczenie kanałowe pod mikroskopem w ATRII!