Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Alzheimer oraz leczenie próchnicy - co mają ze sobą wspólnego?

Leczenie próchnicy
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Kiedy zauważysz czarną plamkę na zębie, doskonale wiesz, że w niedługim czasie czeka Cię wizyta u dentysty. Leczenie próchnicy, ból, sztuczna część wypełniająca ubytek to dzisiejsza rzeczywistość. Co w tym wszystkim może zmienić sposób leczenia całkowicie odmiennej choroby, mianowicie Alzheimera?

Powyższe pytanie z pewnością zaczęło sobie zadawać wiele osób około miesiąc temu. W tym czasie ogłoszono wyniki badań brytyjskich naukowców, według których lek na Alzheimera może być z sukcesem wykorzystywany w zgoła odmiennej dziedzinie - stomatologii. Jeżeli kolejne testy zakończą się pozytywnym wynikiem, leczenie próchnicy będzie w przyszłości odbywało się bez plomb.

Tideglusib - leczenie próchnicy w inny sposób

Pierwsze badania przeprowadzone zostały na myszach. Wykorzystano lek o nazwie tideglusib (inhibitor enzymu GSK-3), namaczając nim biodegradowalne gąbki kolagenowe. Wypełniano nimi ubytki w zębach zwierząt poddanych testowi.

Po kilkutygodniowym okresie gąbka rozpuszczała się, powodując samodzielną regenerację chorych zębów. Innymi słowy, gąbki sprawiały, iż powstawała nowa warstwa zębiny. Wykorzystywano w ten sposób fakt, że zęby mogą same się wyleczyć, należy zapewnić im jednak odpowiednie warunki (jakimi jest ożywienie komórek macierzystych).

Leki na Alzheimera nie sprawią jednak, że zrezygnuje się całkowicie z dotychczasowego sposobu leczenia. W chorym zębie należy usunąć zepsutą część, a więc stosowanie turbiny nie pójdzie w zapomnienie.

Zobacz również Dieta dla zdrowych i mocnych zębów

Czy nowa metoda ma złe strony?

Starsza kobieta

Na chwilę obecną dyskutuje się jedynie o pozytywnych aspektach odkrycia. Tideglusib stymuluje wytwarzanie odontoblastów z komórek macierzystych, co odbudowuje zębinę. Jeżeli metoda zostanie wprowadzona na rynek, oznacza to powstanie prostej i taniej metody leczenia próchnicy.

Wypełnienia stosowane do tej pory nie dorównują trwałością naturalnej budowie zęba; w pewnej mierze nawet go niszczą. Pacjent może w każdej chwili złamać ząb lub narazić się na zakażenie. Dodatkowo, większe ubytki kończą się wyrwaniem zęba. Leczenie próchnicy lekiem na Alzheimera może temu zapobiec, ponieważ ząb wyleczy się sam.

Jakichkolwiek emocji nie budzi na razie nowe odkrycie, jest ono nadal w fazie testów. Dopiero pierwsze zastosowania tideglusibu na ludziach rozwieje wątpliwości.