Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Dieta na zdrowe zęby - sprawdź, co warto jeść, a czego unikać

data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Dbając o zdrowie, często zapominamy, że kondycja naszego uzębienia również na nie wpływa. Choroby zębów i dziąseł są częstą przyczyną przewlekłych stanów zapalnych w całym organizmie, a także obniżają odporność i mogą powodować inne infekcje. Warto więc dbać o zdrowie zębów nie tylko poprzez ich regularne szczotkowanie, ale także poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Wyjaśnijmy więc, na czym ona polega.

Nie dla cukru

Najważniejszą kwestią w doborze zdrowej diety dla zębów jest unikanie produktów odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Próchnica rozwija się bardzo szybko i w krótkim czasie może doprowadzić do powstania głębokich ubytków wymagających leczenia kanałowego. W zdrowej diecie dla zębów jedzenie powinno być pozbawione cukrów prostych, które stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii próchniczych. Cukry proste obecne są przede wszystkim w czekoladzie, cukierkach i batonikach, jednak często zapominamy, że dodawane są również do wielu innych spożywanych przez nas produktów.

Ogromne ilości cukrów prostych znajdują się w większości  jogurtów owocowych, maślanek smakowych oraz serków homogenizowanych dla dzieci. Często jemy je, myśląc, że dzięki nim dostarczamy organizmowi duże ilości wapnia. Niestety, ilość obecnego w nich wapnia jest taka sama jak w jogurtach, maślankach czy serkach homogenizowanych naturalnych, a ilość cukru, który jest do nich dodawany, by poprawić ich smak, odpowiada niejednokrotnie łyżce stołowej na małe opakowanie. Z tego powodu warto przyzwyczaić się do smaku prawdziwych, niesłodzonych produktów nabiałowych.

Sprawdź też - Pozornie zdrowe produkty, które zawierają dużą ilość cukru

Jeżeli mamy ochotę na zjedzenie słodkiej przekąski, najlepiej wybrać jabłko, pomarańczę lub banana zamiast ciasteczka czy cukierka. Piecząc ciasta, nie słodźmy ich białym cukrem, ale wykorzystajmy do pieczenia ksylitol, stewię lub inny naturalny słodzik nieszkodzący zębom.

Czy ser może wspierać zdrowie zębów?

Zdrowie zębów w dużej mierze zależy od ilości spożywanego wapnia. Ten cenny pierwiastek stanowi główny budulec zębów i gdy jest go za mało, stają się one słabe i podatne na uszkodzenia szkliwa. Co ciekawe, największe ilości wapnia znajdują się w żółtym serze, który każdego dnia powinny spożywać przede wszystkim dzieci w okresie szybkiego wzrostu, gdyż rosnące kości pobierają wapń zmagazynowany w zębach. Żółty ser jest bardzo kaloryczny, przez co każdego dnia można zjeść jedynie jego cienkie cztery plasterki. Ilość dostarczanego do organizmu wapnia należy więc uzupełniać poprzez picie mleka, jedzenie twarogu (jeżeli jest on dla nas zbyt kwaśny, możemy spożywać go wraz z dżemem słodzonym fruktozą), jogurtów naturalnych czy poprzez picie maślanki. Wapń jest również obecny w wielu warzywach, takich jak jarmuż, szpinak, natka pietruszki, koperek, rukola czy szczypiorek. Dlatego warto spożywać je co najmniej trzy razy dziennie.

Pij to, co zdrowe

Bardzo szkodliwe dla zdrowia zębów są też słodzone, gazowane napoje. Zawarte w nich kwasy oraz duże ilości cukru bardzo mocno osłabiają szkliwo, sprawiając, że zęby psują się o wiele szybciej niż u osób, które w ogóle ich nie piją. Osoby, które nie chcą rezygnować z ulubionej Coca-Coli czy innych podobnych napojów, powinny zapoznać się z wynikami badań, które wskazują, że długotrwałe działanie gazowanych napojów może negatywnie wpływać na stan zębów. W tych eksperymentach udowodniono, że ząb zanurzony w gazowanym napoju ulega całkowitemu rozpuszczeniu. Być może ta świadomość pomoże w podjęciu decyzji o zmianie nawyków.

Warto też zaznaczyć, że równie szkodliwe dla zębów są soki owocowe w kartonach. Mimo że producenci często podkreślają, że ich soki są pełne witamin i minerałów, dodaje się do nich duże ilości cukru, co nie jest korzystne dla zdrowia. Jeżeli chcemy pić soki, powinniśmy wyciskać je samodzielnie lub sięgać po soki jednodniowe. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będzie jednak zawsze woda mineralna lub źródlana, niesłodzona herbata lub parzone zioła.

Witamina D

Często zapominamy, że zdrowie zębów zależy również od odpowiedniego poziomu witaminy D. Zwykle mówi się o jej wpływie na rozwój kości i mózgu, nie podkreślając, że odpowiada ona za przyswajanie wapnia, który jest głównym budulcem zębów. Jej niedobory sprawiają więc, że zęby stają się znacznie słabsze. Witaminę D znajdziemy głównie w tłuszczach, gdyż jest ona przyswajana wraz z nimi. Z tego powodu nawet osoby będące na restrykcyjnej diecie odchudzającej powinny każdego dnia spożywać małe ilości zdrowych tłuszczów, np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego, tłuszczów zawartych w rybach morskich czy w awokado.

Jak zdrowa dieta dla zębów wpływa na całe ciało?

Warto zaznaczyć, że dieta korzystna dla zdrowia zębów ma także pozytywny wpływ na cały organizm. Opiera się ona na zasadach racjonalnego odżywiania, co pomaga uniknąć nadwagi oraz chorób metabolicznych. Taki sposób żywienia wspiera prawidłowe funkcjonowanie innych organów i przyczynia się do lepszego samopoczucia, dając nam więcej energii i redukując uczucie ospałości, które często towarzyszy nadmiernemu spożyciu cukrów prostych. Dbanie o zdrowie zębów i jamy ustnej przyczynia się więc do ogólnego polepszenia jakości życia.