Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Pozornie zdrowe produkty, które psują zęby. Tego nie jedz!

jakie produkty źle wpływają na zęby
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Nie od dziś wiadomo, że cukier ma negatywny wpływ na zęby. Wydawać by się mogło, że ograniczenie słodyczy pomoże chronić uzębienie przed powstawaniem próchnicy i innymi zagrożeniami powodowanymi przez cukier. Niestety, nie do końca tak jest. W dzisiejszym artykule opowiemy o pozornie zdrowych produktach, które są w dużym stopniu sztucznie dosładzane. Co za tym idzie mogą przyczynić się do powstania próchnicy. 

Cukry zawarte w produktach spożywczych są zagrożeniem dla zdrowia zębów (jak i całego organizmu) dzieci i osób dorosłych. Każdy wie, że spożywanie słodyczy w dużych ilościach szkodzi zębom. Jednak już mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że produkty takie jak jogurty czy musli mogą w takim samym stopniu zagrażać zębom. Dlaczego? Ponieważ są sztucznie dosładzane. Z tego względu warto czytać etykiety produktów, nawet jeśli zdaje nam się, że dany produkt powinien być zdrowy.

Te produkty mogą mieć negatywny wpływ na zęby

Jogurty

Tak, nawet te "fit" jogurty z niską zawartością tłuszczu. Jak to możliwe? Aby jogurt z obniżoną zawartością tłuszczu nie był całkowicie bez smaku, jest dosładzany.  Zwróć uwagę na skład popularnych jogurtów owocowych. Średnia ilość cukrów to ok. 14 gramów w 100g jogurtu. 14g cukru to blisko 4 łyżeczki! To samo tyczy się popularnych jogurtowych deserków dla dzieci. Dlatego warto sprawdzać skład produktów, które spożywamy oraz podajemy dzieciom.

Batoniki zbożowe

Wydają się być świetną alternatywą dla czekoladowych batonów. Czy aby na pewno? To zależy od producenta. Nie daj się nabrać na opakowanie sugerujące, że produkt jest zdrowy. Tego rodzaju batoniki bardzo często wzbogacone są o czekoladę czy inne cukry, przez co ich skład może składać się nawet w 1/3 z cukrów. Wybierając takie batoniki z pewnością narazisz swoje zęby na próchnicę.

Mleko smakowe

Mleko jest ważnym elementem diety, szczególnie u dzieci. Między innymi z tego względu w wielu szkołach wprowadzono akcje rozdawania darmowego mleka. Niestety dzieci znacznie częściej wolą sięgać po mleka smakowe, a te ze względu na to, że są uzupełniane o ulepszacze smaku, są także sztucznie dosładzane. Z tego względu warto przypilnować, aby pociecha sięgała jedynie po niedosładzane mleko. 

Gotowe płatki musli i owsianki

Te produkty bardzo często kreowane są jako zdrowe i "fit". Jednak gdy przyjrzymy się ich składowi, znajdziemy tam wiele zbędnych i niezbyt zdrowych substancji. By temu zapobiec, należy zwracać uwagę na skład kupowanych płatków lub komponować mieszanki samemu. 

Sprawdź też: Czy afta jest zaraźliwa?

To tylko kilka z wielu pozornie zdrowych produktów, które spożywane w dużych ilościach mogą mieć zły wpływ na zęby. Produkty, na które powinniśmy także uważać to wszelkiego rodzaju gotowe sosy zarówno słodkie, jak i słone, owoce z puszki, konfitury i dżemy, soki owocowe. Te ostatnie bardzo często są sztucznie dosładzane, przez co niektóre bywają tak samo niezdrowe jak napoje gazowane.