Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Licówki - co warto o nich wiedzieć i kiedy się na nie zdecydować?

licówki katowice
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Licówki są jednym z rozwiązań dentystycznych, dzięki którym możemy zyskać piękne i białe zęby. Czym się charakteryzują i w jakich przypadkach warto się na nie zdecydować? Odpowiedź w dzisiejszym artykule, zapraszamy do lektury!

Licówki są rodzajem uzupełnienia protetycznego. Są to cienkie płytki (porcelanowe, ceramiczne lub kompozytowe licujące przednią powierzchnię zęba. Najczęściej stosuje się w celu poprawienia estetyki zębów.

Licówki - jakie rodzaje mamy do wyboru?licówki dentystyczne

 • Licówki kompozytowe - jest to rodzaj licówek wykonywanych z połączenia kilku materiałów cechujących się różnymi właściwościami; jeden odpowiada z reguły za wiązanie, inny za odporność na uszkodzenia mechaniczne. Licówki kompozytowe mają jednolity kolor, co sprawia, iż wyglądają nienaturalnie. Ponadto ten rodzaj licówek jest podatny na powstawanie przebarwień.
 • Licówki akrylowe - są rozwiązaniem tymczasowym, ich wytrzymałość to około 2 lata. Mają na celu zabezpieczenie zęba w czasie poprzedzającym założenie licówki właściwej. Ten typ licówek jest cięższy i grubszy niż inne, ponadto ich estetyka pozostawia wiele do życzenia.
 • Licówki porcelanowe - wykonane z cienkich porcelanowych płytek, dobierane są kolorystycznie pod zęby pacjenta. Cechują się wytrzymałością i naturalnym wyglądem.
 • Licówki pełnoceramiczne - jest to najpopularniejszy rodzaj licówek. Pozwalają na osiągnięcie całkowicie naturalnego wyglądu zęba, nie odróżniającego się na tle pozostałych. Są bardzo trwałe oraz odporne na przebarwienia i urazy mechaniczne. Ten typ licówek składa się z warstw imitujących warstwy prawdziwego zęba (szkliwo i zębina).

Kiedy warto zdecydować się na licówki?

 • Przebarwienia zębów - czasami przebarwienia są tak silne, że nie da się ich pozbyć za pomocą nawet najbardziej skutecznej metody wybielania. Jest tak również w przypadku martwicy zęba (zęby są sino-szare). Pacjenci, którzy chcą cieszyć się białym uśmiechem, bądź chcą pozbyć się silnego przebarwienia pojedynczych zębów często decydują się na założenie licówek.
 • Korekcja kształtu zęba - licówki są często alternatywą dla leczenia ortodontycznego, w przypadku, gdy wada zgryzu nie jest duża, a korekcji wymaga np. jeden ząb. Dzięki licówce, lekarz może wydłużyć, skrócić poszerzyć lub zwęzić ząb.
 • Złamanie lub ukruszenie zęba - licówka to najlepszy ratunek w przypadku złamania lub ukruszenia zęba. Założenie licówki na uszkodzony mechanicznie ząb pozwala przywrócić mu estetyczny wygląd.
 • Diastema - likwidacja przerwy między zębami za pomocą licówek jest szybszą i mniej kosztowną alternatywą od jej likwidacji za pomocą leczenia ortodontycznego.

Licówki - przeciwwskazania

 • wady zgryzu
 • bruksizm
 • choroby dziąseł i przyzębia
 • zbyt mała ilość szkliwa

Sprawdź licówki Katowice lub licówki Chorzów - wybierz najdogodniejszą lokalizację dla siebie i zapisz się na wizytę już dziś!