Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Licówki - najczęściej zadawane pytania na ich temat

licówki katowice
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Licówki to cienkie płytki przyklejane na zęby w celu poprawy estetyki. Są jednym z najczęściej wybieranych przez pacjentów rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej. W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęstsze pytania pacjentów dotyczące licówek oraz odpowiedzi na nie. Zapraszamy do lektury!

1. Czy licówki mogą zastąpić leczenie ortodontyczne?

Licówki mogą stanowić alternatywę do leczenia, ale tylko w przypadku, gdy leczenie ortodontyczne nie jest zalecane ze względów zdrowotnych. To znaczy,  że jeśli np. tylko jeden ząb wymaga wyprostowania, a licówka jest w stanie zlikwidować ten problem, to można wybrać licówkę zamiast aparatu ortodontycznego. Licówki są też często stosowane zamiast aparatów w przypadku diastemy.

2. Jakie rodzaje licówek mam do wyboru?licówki dentystyczne

Istnieje kilka rodzajów licówek. Różnią się one ceną i przeznaczeniem. Licówki akrylowe są rozwiązaniem tymczasowym, ich trwałość szacuje się na 2 lata. Często używa się ich jako przejściowe rozwiązanie przed zastosowaniem innego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Licówki kompozytowe (wykonane z kilku zmieszanych materiałów) mogą być rozwiązaniem trwałym. Ich cena jest stosunkowo niska, jednak wadą jest ich jednolity kolor, który może wyglądać nienaturalnie. Mają także tendencję do przebarwiania się. Najlepszym rozwiązaniem pod względem wizualnym oraz wytrzymałościowym są licówki porcelanowe oraz pełnoceramiczne. Są to najbardziej kosztowne rodzaje licówek, jednak ich jakość jest bardzo wysoka. Kolor może zostać dopasowany do pozostałych zębów pacjenta przez co wyglądają bardzo naturalnie. Ponadto są odporne na przebarwienia.

3. Jaka jest cena licówek?

Cena licówek zależy od rodzaju. Licówki akrylowe kosztują średnio od 100-300 zł za jedną; kompozytowe 150-900 zł; porcelanowe 900-2500 zł; pełnoceramiczne 1000-3000 zł za jedną licówkę.

4. Co zyskam dzięki licówkom?

Licówki pozwalają uporać się z różnymi problemami estetycznymi. Do podstawowych korzyści z posiadania licówek zaliczyć można:

  • wyrównanie kształtu zębów (dzięki licówkom można poszerzyć i/lub wydłużyć zęby)
  • zlikwidowanie diastemy  
  • śnieżnobiałe zęby

5. Kiedy nie można założyć licówek?

Do najpopularniejszych przeciwwskazań do założenia licówek zaliczyć można:

  • wady zgryzu
  • bruksizm
  • złe nawyki - obgryzanie paznokci, gryzienie długopisu
  • zbyt małe lub krótkie zęby
  • zły stan zęba (np. próchnica, duże ubytki)

6. Ile wizyt potrzeba do założenia licówek?

Najpopularniejsze wśród pacjentów licówki, czyli porcelanowe i pełnoceramiczne wymagają zwykle dwóch wizyt. Na pierwszej robiony jest odlew, a na drugiej oporządzany jest ząb i zakładana jest licówka.

7. Jaka jest trwałość licówek?

Licówki akrylowe to rozwiązanie krótkoterminowe, służą pacjentom ok. 2 lat. Akrylowe mogą posłużyć kilka lat dłużej. Najtrwalsze licówki to licówki porcelanowe i pełnoceramiczne - ich trwałość to nawet 15 lat.

Zapraszamy do Atrii - licówki Katowice