Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Mity stomatologiczne - sprawdź, w co nie warto wierzyć

dewitalizacja miazgi
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Wokół tematyki zdrowia jamy ustnej narosło naprawdę sporo mitów. Często są one przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak naprawdę bez znajomości współczesnej wiedzy medycznej. Najwyższy czas się z nimi rozprawić. Poniżej kilka najbardziej szkodliwych mitów i nieprawdziwych informacji.

Kobiety w ciąży nie powinny poddawać się leczeniu stomatologicznemu


Mity stomatologiczne są bardziej lub mniej szkodliwe, bo zwyczajnie przekazują nieprawdę i wprowadzają w błąd. Szczególnie z jednym trzeba się rozprawić jak najszybciej. To mit dotyczący leczenia stomatologicznego kobiet w ciąży. Ciężarne panie niejednokrotnie sądzą, że w ich stanie nie może być prowadzone leczenie stomatologiczne, bo może ono zaszkodzić dziecku. To nieprawda. Dużo bardziej szkodliwy jest stan zapalny zęba i stres związany z bólem, niż leczenie zaproponowane przez stomatologa. Jednym słowem w ciąży powinno się regularnie korzystać z wizyt u dentysty, jeżeli tylko istnieje taka konieczność.

Kamień nazębny to tylko defekt kosmetyczny


Dla wielu osób kamień gromadzący się na zębach to tylko i wyłącznie defekt kosmetyczny. Jednym słowem sądzą one, że kamień sam w sobie nie jest szkodliwy dla zdrowia zębów. Nie jest to prawdą i warto wiedzieć o tym, że regularne usuwanie kamienia w dużym stopniu przekłada się na lepsze zdrowie jamy ustnej. Rzadziej pojawiają się choroby przyzębia, łatwiej wykryć drobne zmiany próchnicze, jeżeli tylko kamień jest regularnie usuwany.

Rtg zębów szkodzi zdrowiu


Dla prawidłowego leczenia zębów często niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Rzeczywiście tego typu zdjęcia nie są zalecane dla kobiet w ciąży, jednak we wszystkich innych przypadkach naprawdę nie szkodzą one zdrowiu. Ilość promieniowania potrzebnego do wykonania zdjęcia rtg jest tak naprawdę śladowa. Poza tym zdjęcie RTG jamy ustnej wykonuje się przecież tylko od czasu do czasu. Trudno przeprowadzić leczenie stomatologiczne z sukcesem bez zdjęcia zębów.

Mleczaków się nie leczy


Bardzo poważny mit dotyczy leczenia stomatologicznego u dzieci. Niestety pokutuje on u wielu rodziców, co w ostateczności prowadzi do pojawienia się próchnicy u maluchów. Chociaż zęby mleczne nie są zębami stałymi, mimo wszystko należy je normalnie leczyć, bo jest to jeden ze sposobów prewencji próchnicy. Poza tym w ten sposób oswaja się dziecko z gabinetem stomatologicznym i lekarzem.

W dorosłości nie da się wyprostować zębów


Obecnie coraz więcej osób dorosłych decyduje się na prostowanie zębów. Mit dotyczący tego, że aparat mogą nosić tylko dzieci lub młodzież, na szczęście powoli odchodzi już do przeszłości. Dzisiaj bez problemu zęby mogą prostować nawet ludzie w późnym wieku.

Leczenie u stomatologa zawsze musi boleć


To jeden z najpoważniejszych mitów, który łączy się z tym, że ludzie zwyczajnie boją się chodzić do lekarza stomatologa. Współcześnie leczenie dentystyczne naprawdę nie musi boleć, gdyż istnieje bardzo wiele skutecznych metod znieczulenia, które działają w praktycznie 99% przypadków. Jednym słowem do stomatologa można iść bez lęku.