Atria - Dentysta Chorzów, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śl.

Blog

Mycie zębów wydaje się proste? Sprawdź najczęściej popełniane błędy

mycie zębów pasta i szczoteczka
data publikacji: Konsultacje medyczne: lek. dentysta Karolina Bucka

Mycie zębów to prosta czynność, a przynajmniej tak może się wydawać. Wykonujemy ją od dziecka, często mechanicznie i nie zastanawiamy się czy robimy to dobrze. Okazuje się jednak, że bardzo wielu z nas popełnia przynajmniej kilka błędów podczas szczotkowania. Sprawdź o jakie błędy chodzi i czy zdarza Ci się je popełniać. 

1. Nieodpowiedni czas mycia zębów

Co ciekawe nieodpowiedni czas szczotkowania może oznaczać zbyt krótkie, ale też zbyt długie mycie zębów.  Prawidłowy czas mycia zębów powinien wynosić ok. 3 minuty. Gdy wykonujemy tę czynność krócej nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić wszystkich zębów z resztek jedzenia, bakterii i płytki nazębnej. Bycie nadgorliwym w szczotkowaniu też nie jest dobre - bardzo długie mycie zębów może doprowadzić do podrażnienia, a także krwawienia dziąseł. Najprostszym i najlepszym rozwiązaniem, które pomoże Ci myć zęby odpowiednio długo (ale nie za długo), jest ustawienie sobie stopera lub włączenie na czas szczotkowania piosenki, która trwa ok. 3 minuty.

2. Źle dobrana szczoteczka do zębów

Źle dobrana szczoteczka do zębów to poważny problem. Jeśli kupując szczoteczkę nie zwracasz uwagi na jej cechy, to popełniasz spory błąd. Twardość włosia szczoteczki oraz rozmiar główki powinien być dopasowany do Twoich zębów i dziąseł. Jeśli masz delikatne dziąsła, skłonne do krwawienia oraz podrażnień, wybierz szczotkę z miękkim włosiem. Jeśli nie masz takich problemów, a dodatkowo Twoje zęby narażone są na powstawanie dużych przebarwień (od kawy czy papierosów), możesz wybrać twardszą szczoteczkę. Przeświadczenie, że najlepiej wybrać bardzo twardą szczoteczkę, bo najdokładniej wyszoruje zęby, jest błędne. Dobierz szczoteczkę dopasowaną do swoich potrzeb.

3. Mycie zębów złą technikąniszczone zęby przez zbyt mocne szczotkowanie

Wiele osób bywa zdziwionych tym, że mycie zębów powinno być  wykonywane odpowiednią techniką. O tym jak myć zęby, pisaliśmy już na naszym blogu - sprawdź prawidłowe metody mycia zębów.

4. Pomijanie mycia języka i dziąseł

Bakterie czy resztki jedzenia gromadzą się w całej jamie ustnej, a nie tylko na zębach. Dlatego jeśli chcesz, by higiena jamy ustnej była efektywna, myj także język i dziąsła. Wiele szczoteczek posiada specjalną powierzchnie do czyszczenia języka na główce. Dziąsła możesz oczyścić włosiem szczoteczki, rób to jednak delikatnie, by ich nie podrażnić.

5. Mycie zęby od razu po posiłku

Mycie zębów po posiłku jest ważne, jednak jest pewne ale. Zaleca się, aby myć zęby ok. 20-30 min. po posiłku. Jedzenie różnych potraw, a w szczególności kwaśnych produktów zaburza poziom pH w jamie ustnej. Z tego względu należy odczekać kilkanaście minut po posiłku, by pH powróciło do normy.

6. Dobór złej pasty do zębów

Tak jak wybór szczoteczki, tak i wybór odpowiedniej pasty ma wpływ na mycie zębów. Pasty różnią się od siebie parametrami. Do wyboru mamy różne poziomy ścieralności, pasty wybielające czy dla wrażliwych dziąseł. Pastę należy dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. W kwestii pasty do zębów ważna jest także ilość, jaką nakładamy na szczoteczkę. Nie powinno być jej zbyt dużo - ilość pasty powinna być porównywalna do ziarenka grochu.

7. Zaniedbywanie higieny szczoteczki do zębów

Mało kto o tym pamięta, jednak jest to bardzo istotne. Po skończonym myciu zębów szczoteczka powinna zostać dokładnie umyta z pasty i resztek pokarmów. W innym wypadku zamiast oczyszczać zęby z bakterii, będziemy dokładać im kolejnych.

Bardzo ważne jest, aby nie popełniać tych błędów i wystrzegać się ich już od najmłodszych lat. Dlatego jeśli jesteś rodzicem, przypilnuj, aby Twoje dziecko nie nauczyło się tych złych nawyków. Jeśli nie jesteś pewny, jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej i zębów, umów się na wizytę instruktażową. Dentysta Katowice - zapraszamy do Atrii!